Most, hogy mindenütt arról lehet olvasni, késik az októberben felvett népszámlálási adatok feldolgozása, és a végleges eredmények közzététele is átcsúszik a jövő évre, egyre többen teszik föl (ismét) a kérdést: miért kell egyáltalán népszámlálás? Ott vannak a különböző nyilvántartások, csak egy gombnyomás, és máris mindent meg lehet tudni rólunk.
Mert teneked semmise jó, énekelte Ullmann Zsuzsa meg a Cabaret valamikor a kilencvenes évek elején. aztán sokáig hallani sem lehetett róluk, de mostanában mintha újra divatba jönnének némely nótáik. Valószínűleg azért jutott eszembe nekem is pont ez, a kevésbé szeretettek közé tartozó citromos, mert az elmúlt hetekben-hónapokban többször is találkoztam vele, pedig hát a szöveg sem stimmel igazán, át kéne írnom, valahogy így: ami neked tetszik, nem tetszik az másnak. Ám ez már egy másik nóta lenne…
Merthogy jól ismerem azoknak a véleményét is, akik miatt most már második alkalommal nem szerepelt név a népszámlálási kérdőíveken. (Nem is tudom, létezik-e rajtunk kívül még valahol “anonim” népszámlálás. Az angolok nevet, telefonszámot, aláírást kérnek. Bulgáriában a mi szépemlékű személyi számunknak megfelelő személyi azonosítóval lehetett bejelentkezni a cenzus internetes adatszolgáltatói felületére, és ennek a személyi azonosítónak az alapján állapították meg, kik azok, akiket a számlálóbiztosoknak személyesen fel kell keresniük, mert a rendelkezésre álló időben interneten nem szolgáltattak adatot.) Aki a “beazonosíthatóság” ellen harcol, vajon egyetértene azzal, hogy a róla szóló, a népességnyilvántartónál, az OEP-nél, a nyugdíjbiztósítónál és még ki tudja, hány helyen tárolt, különböző tartalmú információkat – csak egy gombnyomással – összekapcsolják?
Európában egyre több ország használja fel a rendelkezésére álló regisztereket a népszámláláshoz. Az északi országok kizárólag a nyilvántartásaikból “nyerik ki” az adatokat, és hozzájuk csatlakozott 2011-ben nyugati szomszédunk, Ausztria is. Azok az országok, amelyeket világoskékkel jelöl a térkép, a regiszterekből származó alapadatok mellett a lakosság egy reprezentatív részétől – kérdőíves kikérdezéssel – kiegészítő adatokat is begyűjtenek. Hogy kell-e, és milyen tartalmú kiegészítő kérdőív, azt nyilván az dönti el, milyen adatok találhatók meg a nyilvántartásokban. Ha a népszámlálás csak arra kellene, hogy megtudjuk, mennyien vagyunk, mi is nyugodtan támaszkodhatnánk a népességnyilvántartásunkra, lehet, pontosabban tudnánk meg belőle, hányan is élünk ebben az országban, mint a népszámlálásból. Csak hát a népszámlálás egyrészt nem egyszerűen a népesség számbavétele, másrészt hiába pontos a népességnyilvántartás országosan, ha területenként nem az. 2001-ben az derült ki a népszámlálási adatokból, hogy nagyjából félmillióan nem ott laknak, mint ahol be vannak jelentkezve. Az egyes településeknek pedig legalább annyira fontos tudniuk, hogy hányan vásárolnak nap mint nap az üzletekben, hányan veszik igénybe a közszolgáltatásokat, hány iskolaköteles korú és hány segítségre szoruló időskorú él a területükön, mint hogy hány bejelentett lakosuk van.
Egy biztos: ma Magyarországon nincs olyan nyilvántartás, amelyből megtudhatnánk például azt, hogy az egyedülálló nyugdíjasok milyen lakáskörülmények között élnek; hány gyerek él azokban a családokban, ahol nincs egyetlen kereső sem; mennyien vannak azok, akik olyan munkaterületen dolgoznak (vagy dolgoztak, amíg aktívak voltak), ami köszönő viszonyban sincs a végzettségükkel; a községekben vagy a városokban gyakoribb-e az élettársi kapcsolat; hányan veszik igénybe napi rendszerességgel iskolába vagy munkábajáráshoz, mondjuk, a Vésztő-Gyoma vasútvonalon közlekedő vonatokat – és sorolhatnám a végtelenségig. Az információk egy része persze megtalálható a különböző adatbázisokban, de nálunk egyelőre ezek összekapcsolására sincs jogi lehetőség, más információk pedig egész egyszerűen hiányoznak. A komoly hagyományokkal rendelkező, nemzetközileg is elismert háztartás- és családstatisztikánkat például hatalmas veszteség érné, ha csak nyilvántartásokra támaszkodhatna.
A jövő mindenképpen a regiszter-alapú népszámlálás, kiegészítő reprezentatív adatfelvétellel kombinálva. Hogy aztán ez a jövő mikor jön el…
Ajánlok olvasnivalót.
A térképet a finn statisztikusoktól loptam.
Trackback link
http://vilagma.hu/nemzet/csak-egy-gombnyomas/trackback/
12 komment
Kálmán says:
ápr 17, 2012
Ez egy végtelenül bonyolult kérdés. Bele se megyek.
Azok a kérdések mindenesetre engem megleptek, amelyek például arra vonatkoztak, hogy van-e csatornázva a lakás, vagy van-e távfűtés, tekintettel arra, hogy lakcím alapján ment a kérdezés. Ekkora káosz van a szolgáltatóknál, nem tudják, hogy hol csatornáztak vagy szolgáltatnak távfűtést?
Kedvenc értelmetlen kérdésem – még az adóbevallásból -, hogy van-e tévém? Van, de nem működik. Van, de nem használom. Van, de csak a szlovák 2-t nézem. Nincs.
KapitányG says:
ápr 17, 2012
Nem hiszem, hogy káosz van a szolgáltatóknál, inkább az a probléma, hogy sokan vannak. Össze sem tudom számolni, hány szolgáltatótól kellene átvenni az adatokat, abba meg bele sem érdemes gondolni, hogy hányféle különböző szerkezetű adatállománnyal kellene dolgozni.
A cím: igen, lakcím alapján megy, de a lakcím csak addig “él”, amíg meg nem történik az ún. teljességellenőrzés, vagyis annak a megállapítása, hogy minden címről érkezett-e kérdőív, illetve, hogy ugyanarról a címről nem szolgáltattak-e többen is adatot (hogy több személy, ha többen laknak ott, az természetes, itt az a lényeg, hogy minden címről csak egyetlen lakáskérdőív legyen). A konkrét cím ezután elválik az adatoktól, nem is kerül rögzítésre. Tehát vagy “előre” kellene hozzákapcsolni a teljességellenőrzéshez használt címekhez a lakás felszereltségére vonatkozó adatokat, és amikor az adott címhez beérkezik a kérdőív, arra valahogy rávarázsolni (és nemcsak a lakáskérdőívre, hanem a személyek kérdőíveire is, hiszen nemcsak azt szt akarjuk tudni, hány lakás nincs rákötve erre vagy arra a közműhálózatra, hanem azt is, hogy kik azok, milyen korúak, milyen gazdasági aktivitásúak, milyen foglalkozásúak, egyedülállók-e vagy családosok, hány gyereket nevelnek…), hogy csatornázott lakásról van-e szó, van-e távfűtés (de ahol nincs, ott pl. honnan lehetne megtudni, hogyan és mivel fűtenek?) stb. Szóval: amíg van kérdőív, addig egyszerűbb a kérdőíven kérdezni.
KapitányG says:
ápr 17, 2012
No, egy fölöslege szt belekerült, más meg kimaradt
Ez így teljes:
…nemcsak azt akarjuk tudni, hány lakás nincs rákötve erre vagy arra a közműhálózatra, hanem azt is, hogy kik azok, akik ezekben a lakásokban laknak, milyen korúak, milyen gazdasági aktivitásúak, milyen foglalkozásúak, egyedülállók-e vagy családosok, hány gyereket nevelnek…
Kálmán says:
ápr 17, 2012
Ezért írtam laikusként, ez egy végtelenül bonyolult kérdés.
Adatbázisokkal magam is foglalkozom. Az adatbázisok integrálása esetenként rendkívül nehéz feladat. A probléma ezen aspektusáról beszélünk most is. A legegyszerűbb mindenkitől mindent megkérdezni és azt megpróbálni mindennel összefüggésbe hozni. Ezen – empirikus – módszerrel olykor tudományos relevanciák nyerhetők.
És ez csak a kérdés egyik aspektusa…
Egy másik – csak hogy bedobjak egy újabb szempontot – a a válasz szubjektivitása:
Jól keresel? Hitelkérelem szempontjából igen, adózás szempontjából nem. Vagy fordítva
KapitányG says:
ápr 17, 2012
No, ez az, amit a népszámlálás soha nem fog megkérdezni
Egyébként én nem nagyon látok a népszámlálási kérdőíven olyan kérdést, amire nem adható tényszerű válasz. (Van a nyelvtudás, meg 4. oldalon lévő szenzitív kérdések, szerintem több nincs)
Kálmán says:
ápr 17, 2012
Egy példa az adat integrálásra:
A 185 cm-nél magasabb, konvektoros lakásban élők szignifikánsan nagyobb arányban vegetáriánusak, ha pénzügyi területen dolgozott legalább egyik felmenőjük vagy rendszeresen sportoló dunántúliról van szó.
KapitányG says:
ápr 17, 2012
No igen, ha van adatom arra vonatkozóan, hogy milyen magas, milyenek az étkezési szokásai, mivel foglalkoztak a felmenői, meg hogy rendszeresen, alkalmankét, vagy egyáltalán nem sportol
Kálmán says:
ápr 17, 2012
Elvicceltem a dolgot…
Arra azonban komolyan kíváncsi leszek, hogy a népszámlálás vajon kimutatja-e, amit emlegetnek már, de nem publikus, mert a Nemzeti Együttműködés Rendszerének kereteibe nem igen fér bele, hogy egy 1956-hoz fogható exodus zajlik: több százezer ember elmenekült az országból. A tőke mellett a humán “működő tőke”. És a folyamatnak még nincs vége…
Luczifer says:
ápr 17, 2012
Három perce fejeztem be egy megbeszélést, aminek a tengelyében a kivándorlás. Ha így megy tovább, a következő népszámlását telefonon bonyolítják.
KapitányG says:
ápr 17, 2012
Telefonon? Hát nincs internet? (Most is ki lehetett tölteni interneten a kérdőívet külföldről.)
Luczifer says:
ápr 17, 2012
Világos! Én csak arra gondoltam azt a pár itt maradtat talán egyszerűbb felhívni.
KapitányG says:
ápr 17, 2012
A népszámlálás sem hozhat pontos számot – de más ennyire pontosat sem tud
Azt, hogy mennyien mennek külföldre a végleges kinnmaradás szándékával, nem lehet fölmérni, legföljebb azt, hogy mennyien dolgoznak, tanulnak (vagy próbálnak szerencsét) más országban.