Hogyan lehet beszélni a szerelemről? Vagy egyáltalán lehet-e? – teszi fel a ma embere számára majdnem hiábavaló kérdést Nádas Péter Az égi és a földi szerelemről címmel írt rövidke kis kötetében.
Majdnem hiábavaló a kérdés, mert a nagy műveltséggel bíró szerző mintegy 150 oldalnyi kultúr- és eszmetörténeti kitekintés után arra a következtetésre jut, hogy az, ahogyan a mai posztkeresztény társadalmunkban beszélni tudunk, az nemigen hagy lehetőséget a szerelemről folytatott érdemi diskurzusra. Így tehát, aki ma a szerelemről akar beszélni, szinte megoldhatatlan nyelvi feladat elé állítja önmagát.
Sok elméletről, sok gondolkodó elképzeléséről szót ejt a kötet, és kimerítően tárgyalja, miért is olyan nehéz megtalálni a megfelelő nyelvet a fent említett célra. Többek között ezt olvashatjuk: “… az önismeret és a tudományos ismeret nyelvén kívül a köznyelv kétféle beszédmódot talál, ha a szerelemről kell beszélnie. Az egyik a mágikus, a titkos, az éjszakai nyelv, a másik a szociális, a nyilvános, a nappali nyelv, s aki az egyiket beszéli, megérti ugyan a másikat, mégsem tudja egyiket a másikba átfordítani. Mert maga a szerelmi cselekmény kizárólag mágikus nyelven ért, míg a benne résztvevő személyek kizárólag szociális nyelven tanultak meg egymással beszélni.”
Nádas Péter érdekes kérdések sorát teszi fel önmagának és az olvasónak. Vajon miért nincs középút az obszcenitás és a hallgatás között? Honnan, hova vezetett az ember, s különösen éppen az európai ember szellemtörténeti útja a görög kultúrától napjainkig ebben a kérdésben? Nádas Péter esszékötetét olvasva végigjárhatjuk ezt az izgalmas, ám néha kissé elkedvetlenítő utat.
Vajon végképp reménytelen a helyzet? Soha többé nem leszünk képesek bármi érdemlegeset elmondani a szerelemről?
Nádas Péternek hála, talán nincs veszve minden. Mert amikor Einsteint idézi, már ott is van a megoldás küszöbén. Azt írja: “Einstein szerint a relativitás annak a megértése, hogy a világ nem eseményekből, hanem összefüggésekből áll.” Einsteinnek bizony igaza van, de Nádas Péternek is, aki úgy tartja, hogy a szerelem lényege a kölcsönösség, ezért a szerelem viszonyfogalom, s mint ilyen az esztétikai kategóriákon túlmutató dinamikus formákkal rokon. Ha egyáltalán lehet a szerelemről beszélni, Nádas gondolatmenetét követve, talán csak úgy lehet, mintha egy kvantumfizikai jelenségről beszélnénk.
Vagy ki tudja, még az is lehet, hogy a szerelem valóban kvantumjelenség …
A könyvet meleg szeretettel ajánlom mindenkinek. Kiváló és tanulságos olvasmány.
Trackback link
http://vilagma.hu/boldogok-a/nyelv-es-szerelem/trackback/
10 komment
myrtille says:
jún 7, 2012
Lehet egyedül vagyok aki nem olvasta a könyvet, most pótolom.
A megállapítás a kvantumságról azt gondolom igaz. Persze megint más jutott az eszembe erről az egészről. Egyik nap olvastam Kundera: Lassúság c. könyvét, kis ráhatással vágtam bele ebbe is.
Végérvényesen vesztettük el a szerem lassúságát.
Luczifer says:
jún 7, 2012
Az, hogy a szerelemnek köze van a nyelvhez, ezt tudom. Mamlasz voltam, de egy lány elmagyarázta. Még idejében! Az, hogy kvantumjelenség is én nem tartom kizártnak, de félek, ez egy újabb magyarázatot igényel.
myrtille says:
jún 7, 2012
Ebbe a magyarázatba (kvantumság) ha belekezdenék, nagyon gyorsan megint előkerülne Schrödinger macskája, és erre nyomós okom is lenne, ha például a másállapotokat nézem, vagy csak azt, miszerint az ember fél valószínűséggel szerelmes, fél valószínűséggel pedig nem szerelmes végül.
vera says:
jún 7, 2012
A könyvet tényleg érdemes elolvasni. Én Kundera Lassúságát nem olvastam, de izgalmasan hangzik. Akkor én majd azt pótlom.
Az ember mindig újabb magyarázatokra lel élete során. Különösen a szerelmet illetően.
Myrtille, Nádas tényleg tud valamit. Schrödinger macskája, igen. No meg a szerelem hullámtermészete is, ahol az interferencia sok érdekességre képes.
Nádas azonban nem foglalkozik a szerelem biokémiai meghatározottságával, de az megint csavar egyet a történeten. Vagy nem.
Na most ezt a kvantum-biokémiai elméletet viszont tényleg rád hagyom. Tán még Nobel díjat is kaphatsz érte. 😉
myrtille says:
jún 7, 2012
Mire gondolsz?
A szerelem kémiája, miszerint három évig tart a tudatmódosító hatás? Vagy éppen fordítva, képes három évig is eltartani?:)
vera says:
jún 7, 2012
Csak részben. Tulajdonképpen arra, hogy összefésülhetnéd a feromonokat, az agyhullámok függvényeivel, meg Hawkinggal is. Hátha így kiderül, mítosz-e ez a három éves periódus. 😉
myrtille says:
jún 7, 2012
Érdekes…
Most elmegyek megváltani a világot – ez a poszt se maradjon politika nélkül- azután beszélhetünk róla.
vera says:
jún 7, 2012
A megváltás, mint politikai program… hmmm.
Várom a korszakalkotó elméleted. 😀
flora says:
jún 7, 2012
Idézet André Gorz “Levél D-hez. Egy szerelem története” c. könyvéből: “Nemsokára betöltöd a 82 évet. Hat centivel kisebb lettél, alig vagy negyvenöt kiló és mégis ugyanolyan szép, törékeny és kívánatos. 58 éve élünk együtt és még jobban szeretlek, mint valaha. Újra érzem mellkasomban azt a gyötrő ürességet, melyet csak hozzám símuló tested melege tud feloldani.”
(ford. T.R.)
Mi ez, ha nem szerelem, mely túlélheti a fatidikus 3 évet?… De akarni is kell…
vera says:
jún 8, 2012
Azt hiszem, ez egy kicsit talán más, mint amiről Nádas írt. Mármint intenzitásban. Vagy a fene tudja.