Mire a családban felnövekvő gyermek eléri élete 3-ik évét, képessé válik arra, hogy egyes szám első személyben fogalmazott mondatokat mondjon ki. E képesség a gyermek lelkében végbement forradalom jele. Az „én” meghatározottsága lesz uralkodó a korábbi meghatározatlanságokkal szemben. Az „én” az anya, az apa, s más „ jelentős másik” személyek ellenében szólal meg, kezdetben nem is ismerve más szót, mint a nem. A meghatározás teremtő gesztusa a tagadás lesz. A gyermek Luciferként (aki nem a miénk, itt a blogon) szegül szembe az Úrral, akié az erő. De innen nem is folytatom, hiszen a dackorszakot mindenki jól ismeri, ha nem is Ranschburg könyveiből, de saját emlékeiből. A tudattalan ott ér véget, ahol az egyes szám első személyben fogalmazott mondatok sora elkezdődik. Mi történik azokkal a gyerekekkel, akik megakadnak a dackorszakban? Testük gyarapszik, ivaruk érik, látszólag éppen olyanokká válnak, mint akik kinőttek a dackorszakból, s a tagadáson, a romboláson kívül állítani, építeni is képesek. A dackorszakban rekedtek deviánsok, de devianciájukat elrejti a jól szabott öltöny, a belőlük áradó kénköves bűzt a legdrágább férfi-vagy női kölni illata fedi. Ott feszítenek a parlamentben, árad belőlük a gyűlölet, mindent tagadnak, ami volt, s azt képzelik, hogy ha kimondják az egyes szám első személyben azt, hogy „akarom”, akkor mindenki megriad előttük, mint történt kisgyermek korukban. Rettenetes lesz nekik az ébredés, amikor magukra maradnak tagadásukkal, körülöttük, bárhova néznek, csak rom, könny és vér. Egyetlen remény, hogy özv. Varsányiné, hozott szalonnával, egérirtást továbbra is vállal majd.
Trackback link
http://vilagma.hu/hatalom/a-dackorszak/trackback/
3 komment
Kálmán says:
márc 7, 2012
“Ott feszítenek a parlamentben, árad belőlük a gyűlölet, mindent tagadnak, ami volt”
Először tennék egy önkritikai megjegyzést.
A Fényes szelek nemzedékéről és a NER nemzedékről állítottam, mint hasonlóság a kettő között, hogy első generációs értelmiségiek alkotják. Ez a megjegyzés kirekesztő rájuk nézve, mert arról senki nem tehet, hogy hanyadik generációs értelmiségi, arról nem is beszélve, hogy az első generációsság kétségtelen büszkeséggel töltheti el azokat, akik azok, mert nem tagadható, hogy tőlük több erőfeszítésre van szükség, hogy elérjék céljaikat.
És ütnék is egyet rajtuk.
A “tagadni, ami volt”, a “múltat végképp letörölni” mentalitás, szintén első generációs mentalitás, márpedig kilábalás a jelenlegi helyzetből csak akkor lesz, ha integráljuk a múltat a jelenünkbe.
Take home message:
A németek lehetnének a követendő példa.
Luczifer says:
márc 7, 2012
Mozartot apukája már csecsemő korában ismerkedtette a világgal, oktatta /nevelte, figyelte mit csinál és nagyon örült, ha jót. Így a kiskrambónak már a dackorszakban sem csak a dafkéra futotta, pláne nem utána. Képes volt valamit kezdeni magával, a világgal. De hát nem egyformák az apukák. A különbségek a CDS felárral jól mérhetők.
Bognár László says:
márc 7, 2012
Hát, még ha a gyerek nem is csak esztelenül dacos, hanem zseninek is képzeli magát, akit nem érdemel meg Európa – ilyenkor már Makarenkó sem megy semmire, pláne nem a Hoffmann Rózsa!