Az Európától való fájdalmas eltávolodás korában „paranormális” jelenségnek tűnik a Metro(pol) újságban, a Budapest Music Center (BMC) megnyitásáról megjelent hír. „Paranormális” a jelenség azért is, mert az épületavatók, a kultúrával nem szoros szimbiózisban élő figurák, Orbán Viktor és Tarlós István voltak. A 2,5 milliárd forintos magánberuházás egy 2006-os EU-s támogatás 500 millió forintos kormányzati kipótolásával került tető alá. A támogatást erősen helyeseljük. De lépjünk is ki hamar a mérgezett közéleti levegőből, s nézzük meg közelebbről a BMC-t, érdemes!
Gőz László 1996-ban alapította a Budapest Music Centert (BMC). Az alapító: harsonás, jazz muzsikus, zeneakadémiai tanár, hanglemezkiadó, koncert- és rendezvényszervező, ez utóbbi tevékenységének sorában szerepel a Budapesti Jazz Fesztivál, a Kurtág-fesztivál, de a Nemzeti Vágta szervezése is. A BMC-vel „elsődleges célja egy olyan zenei információs központ kialakítása volt, amely összegyűjti és nemzetközi viszonylatban is hozzáférhetővé teszi a magyar klasszikus és jazz zenészek, valamint a magyar kortárs zenedarabok adatait. Az információs központ folyamatosan bővülő internetes zenei adatbázisaiban jelenleg 3000 művész és 10500 zenemű adatai szerepelnek, és ingyen látogatható zenei könyvtára mintegy 90 ezer könyvet, kottát, hanglemezt számlál.” (Forrás: http://info.bmc.hu/rolunk/)
Az újonnan nyílt központ egy régi bérház átépítésével született, s helyet kapott benne egy 150 fős jazz klub-étterem, egy 350 fős koncertterem, öltözők, stúdiók, az ingyenes kölcsönzési lehetőséget biztosító könyvtár és a Nemzetközi Eötvös Intézet (Eötvös Péter kurzusintézete) is. Az épület Gőz László lányának, Gőz Dorottyának a diplomamunkája.
A 10 évig havi tízmilliós törlesztést igénylő – lényegében családi – vállalkozás jazz, klasszikus, kortárs zene, népzene, képzőművészeti kiállítás és zenés színházi produkciók befogadását tervezi. A ház működési és programköltsége havonta közel 20 millió forintot tesz ki, ami évente 350-400 millió forint megtermelését feltételezi, hogy működése ne kerüljön veszélybe. Gőz László multinacionális cégeknek biztosított rendezvényszervezés bevételeivel és állami segítséggel is kalkulál az életben maradáshoz.
Pénteken este a jazzklubban valamivel 7 óra előtt első vendégekként telepedtünk a kétszintes Opus Jazz Club alsó, színpaddal egy szinten lévő alsó szintjének egyik asztalához. (Fogas beszerzését még elvárjuk a megfelelő komfortérzethez. Télikabát a széktámlára? Khm.) Az utca szinten jelenleg Bácsay Péter festőművész muzsikusokat ábrázoló festménykiállításának műtárgyaival körbevéve üldögélhetnek a vendégek. A tér a Müpa kistestvérének benyomását kelti fa(hatású?) falborítójával, falíveivel, atmoszférájával. Magyarország első fine burger lelőhelye az étterem – hirdeti a falirat felirata, de van itt desszert és forrócsoki is. Lassan, de megérkeztek a vendégek a 8 órakor kezdődő, a X. Budapest Jazz Fesztivál: Balogh Kálmán – Kovács Ferenc – Ernst Reijseger – Harmen Fraanje programjára. A zenészek a jazz és népzenei (világzenei) motívumok ámulatba ejtő kompozíciójával nyűgözték le közönségüket.
A virtuóz muzsikusoknak a különböző stílusok nem akadályt, inkább inspirációt jelentenek. Előadásukban a legnagyobb természetességgel fonódnak egymásba a nemcsak magyar népzenei és jazz elemek. A vendégzenészként érkezett Ernst Reijseger holland csellista és zeneszerző csellójával előadott magánszáma, színpadi játéka tovább gazdagította az egyébként is erős zenei produkciót. Ez a fickó olyan intenzitással csapott a cselló húrjaiba, hogy meggyőződésünkké vált: ha karnyújtásnyi közelségbe van a hangszere, Ernst Reijseger sosem lehet magányos vagy mísz, csak boldog és átszellemült. Irigyeljük. A másik vendégzenész Harmen Fraanje nagyvárosi, simogató-lágy zongorajátéka is meglepően harmonikus, jó elegyet alkot a cimbalom muzsikával.
A BMC a következő hetekben a Tavaszi Fesztivál programjainak is helyszíne lesz. Nagyon reméljük, hogy a vállalkozás sikerrel jár és igényes zenei programjai miatt sokunk törzshelyévé válik.
Ajánlott cikkek, videóinterjúk:
Trackback link
http://vilagma.hu/boldogok-a/%e2%80%9eparanormalis-jelenseg-budapesten/trackback/
7 komment
Kálmán says:
ápr 2, 2013
TTT – tiltott, tűrt, támogatott – így működött a kultúra támogatása a Kádár-rendszerben.
Ha valami természeténél fogva apolitikus (a zene ilyen), és az intézménynel van valamilyen kapcsolata a hatalomhoz (a Kedves Vezető jelenléte a megnyitón ezt jelzi), akkor jó eséllyel a tűrt, támogatott kategóriába kerül.
Mindamellett nem tartom szerencsésnek a NER és a Kádár-rendszer közötti párhuzamot. A Kádár-rendszer konszolidációja hatalmas hitelek felvétele mellett (akkor lettünk az IMF tagja), az ország végzetes eladósítása által volt működőképes. A NER nem ilyen.
Ezért tartom űber demagógnak, amikor a rendszerváltást milliók kisemmizéseként tekintik, amikor milliók kerültek utcára és gyárakat zártak be.
Ilyen hangok e blogon is mindennaposak!
Azok a gyárak nem működtek. Illúziók voltak, mint az egész kádári jólét.
(kicsit elkanyarodtam, de szerintem fontos)
Luczifer says:
ápr 2, 2013
Off, de mindegy. A kádári konszolidáció (1962-ig ) nem vezetett eladósodáshoz, és azt mondják ezt a Szu finanszírozta. A nyolcvanas évek hitelfelvételei mögött ott volt az állami működő vagyon, ami eltűnt. E szomorú tény mögött – többek között – ott a szomorú ok; a privatizáció során nem a működő cégeket vették meg, hanem a piacaikat, a politikai vezetők ész nélkül adták fel a piacokat (lásd Szu) + a befolyt ellenérték nem hiteltörlesztésre ment! Stb. Stb. Stb. Mi köze ehhez a már halott Kádárnak? Ezt a nyár új rablói tették! Bocsánat! Fel kéne nőnie a magát elitnek képzelgőknek s saját valós szerepükhöz és szembe kéne nézni mulasztásaik következményével. A szakmai teljesítményt, a szolidaritást számon kérő demagóg? Hát ezt is megértük.
Azt, hogy a BMC mögött mi van fogalmam sincs, de kétségtelenül jobb, mint egy ajándék stadion egy reménytelen csapat, reménytelen ultráinak, hogy a söpredék szót ne használjam.
Kálmán says:
ápr 2, 2013
Mong Attila: Kádár hitele
A magyar államadósság története 1956-1990
http://www.libri.hu/konyv/kadar-hitele.html
Kálmán says:
ápr 3, 2013
“a közép- és felsővezetői szinten dolgozó értelmes szakemberek nem merték megmondani a „nagyembereknek”, hogy egy-egy ötlet vagy beruházás miért zsákutca. Például hogy miért lenne értelmesebb lebontani a város közepén elhelyezkedő Ganz-Mávagot és zöldmezős beruházásban kitelepíteni a városon kívülre, mintsem sok pénzből felújítani.
Kádár több évtizedes uralkodása inkább egy vesszőfutásnak, az adósságcsapdába való belezuhanásnak tűnik, mintsem egy dicsőséges sikersztorinak. Olyan korszaknak, amelyben többször hazudták el az emberek elől, hogy napokra vannak az államcsődtől, és az összeomlást szinte mindig hitelből odázták el.”
http://hetek.hu/uzlet/201301/kadar_hitele
Luczifer says:
ápr 3, 2013
Ne kényszeríts, hogy ilyen dolgozattal foglalkozzam. Azt írják az ismertetőben „A könyvből egy másik métely is megérthető, amely tönkretette Magyarországot: a marxizmusban gyökerező növekedési mánia. Mong ezt növekedési doktrínának nevezi, és a Kommunista Kiáltványt idézi, miszerint „a proletariátus arra használja fel majd a politikai uralmát, hogy a termelőerők tömegét a lehető leggyorsabban szaporítsa”. Marx, Engels, Lenin, Sztálin és Hruscsov is arról szónokolt, hogy mennyire fontos, hogy mindenkit túlnőjenek.” Ez sírni való. Kavarja a marxizmusokat össze-vissza. Egyébként meg miről szól a modern kor, a kapitalizmus Hruscsovval, vagy nélküle, ha nem a növekedésről? Mi köze ehhez a Kommunista kiáltványnak? Ha nem írják meg nincs növekedési kénszer? De ilyen megalapozottságú a többi is. Félreértés ne essék, nem a szocializmust védem, hanem a kritikát kritizálom! De, ha el is fogadnám Mong kifestőkönyvét, akkor most azt kell higgyem, hogy Kádár miatt maradt el a privatizáció felkínálta szerkezetváltás? Azt kell higgyem, hogy Kádár miatt maradt el Magyarország kedvező piaci integrációja? A mai napig? Arra kell gondoljak, hogy azért ment a pénzügyi integráció, mert a Fekete lehet, hogy belügyes volt? Azért vannak szökőkutak, félig kész wellness ízék és látvány strandok, mert a Kádár annó dacumál … Képtelen hárítás ez az én fülemnek. A múlt és benne a szocializmus nem lehet egy életre felmentés.
Kálmán says:
ápr 3, 2013
Én arra próbáltam hangsúlyosan felhívni a figyelmet, hogy a NER és a Kádár-rendszer nem (lesz mindenben) ugyanolyan diktatúra. Eladósodás szempontjából a Kádár-rendszerben többé-kevésbé, de mindenki együtt kollektíven “élvezte” az eladósodás gyümölcsét. Persze az uralkodó párt elit jobban. Ezzel ellentétben a NER-ben csak az uralkodó szűk csoport (az utolsó fideszes önkormányzati hivatalnokig kb. pár tizezren) gyarapszik, mindenki más nettó szegényedik. Tehát ez a rendszer így nem stabil, össze fog omlani. Egyébként (sok minden mellet) ezért nem is konszolidálható.
Kálmán says:
ápr 3, 2013
(mellett – 2 té természetesen)
—
Jó, egy kicsit többen gazdagodnak az egykulcsos adó miatt, de ez a rendszer így is – a jövedelemelosztás eltérő természete miatt – gyökeresen más, mint a Kádár-rendszer. A jólétet még hazudni sem próbálja.
“Az emberek harmadát az út szélén hagyná a fideszes „szakember””
http://propeller.hu/itthon/2598072-emberek-harmadat-ut-szelen-hagyna