Az Arcokról először is egy társasjáték jut eszembe, ami sok dologra jó, ha akarjuk, még az előítéletek működésének megismerésére is. De most nem erről akarok írni, hanem arról, milyen nagy hatalma van egy emberi arcnak.
Pár napja belebotlottam a TED előadások közt egy JR nevű utcai művész (sic!) lelkes beszámolójába, és ugyan beletelt pár percbe, mire megértettem, mit csinál, egészen elvarázsolt. Ez a grafittis fickó azt találta ki, emberi arcokkal plakátolja ki a világot. Egyszerű és zseniális.
A világméretű művészeti projekt lényege, hogy arcokat/embereket lehet fotózni, azokat feltölteni a weboldalra, ők meg, ha jól értem, elküldik a kész plakátot postán. Utána jöhet a közösség, mert ugyebár a plakátoknak kell legyen az adott közösséget szolgáló céljuk, kell ragasztót készíteni, és fel kell ragasztani a plakátokat.
Mi lehet a cél? Elsősorban a figyelemfelhívás olyan problémákra, amelyek a közösséget érintik. Hátrányos megkülönböztetés, az emberi jogok tiszteletben nem tartása, a vallásszabadság korlátozása, ilyesmik. A cél elsősorban az, hogy világossá váljék, a kormány, a parlament, az önkormányzat stb. döntései soha nem egy masszát, egy homogén embercsoportot, hanem egyéneket érintenek, és hogy az egyén és a közösség problémája nem választható szét egymástól.
Milyen jó is lenne ezt a projektet felhasználni Magyarországon. Itt is meg lehetne mutatni, hogy nem valamiféle ‘nem is tudom kik ezek, de nem mi’ csoportok életét befolyásoló döntések születnek. Hogy nincsenek olyanok, hogy a melegek, meg hogy a lusta diákok, hogy a háromhások, hogy a pedagógusok, hogy a szakképzetlen munkaerő, hogy a pályakezdők, hanem emberek vannak. Demagóg? Nem tudom. Ha végigmegyek az iskola folyosóján, nem ezt érzem.
A mi iskolánkra például ki lehetne plakátolni a mostani diákjaink arcképét, meg azokét, akik régen jártak ide. Hogy ha majd könnyű szívvel döntéseket hoznak az intézménnyel kapcsolatban, tudják, kiknek az életéről döntöttek.
De tovább megyek. Mi volna, ha egy éjszaka kiplakátolnánk annyi ember arcképét a Kossuth térre, amennyi csak elfér? És ha másnap levakarják, jöhetne a következő adag. És akkor az Országgyűlés épületéből kinéző tisztelt képviselőink végre belenézhetnének azoknak az arcába, akiknek az életéről nap mint nap döntenek. Mert arcok nélkül csak tömeg van.
Meg tudja-e változtatni a művészet a világot? Ezt nem tudjuk, de JR szerint az emberek életét biztosan. Ebben végül is lehet hinni.
Trackback link
http://vilagma.hu/e-vilag/arcok/trackback/
33 komment
Kálmán says:
máj 24, 2012
És a gazdák? Én például a gazdákat hiányolom a Kossuth térről. Földügyekben ‘nem is tudom kik ezek, de nem mi’ csoportok életét befolyásoló döntések születtek.
Vera ötlete egy vicc. Olyan mint a Milla “Döntsük meg a rendszert! Nevezzük át a wifinket!” akciója.
Csak magamat tudom ismételni: még középtávon sem lehetünk optimisták. Totális káosz van az emberek fejében.
Hol vannak a gazdák a Kossuth térről???!!!
Kálmán says:
máj 24, 2012
Ángyán József: Maffiahálózat, spekuláns oligarchák viszik el a vidék pénzét
http://gepnarancs.hu/2012/02/angyan_jozsef/
vera says:
máj 24, 2012
Az ötletem természetesen vicc, Kálmán. Ma semmit sem lehet komolyan venni ebben az országban. Még ötlet szinten sem.
De ahogy említettem, ez egy művészeti projekt, és a művészet nem a világot változtatja meg, hanem az embert. Ha jól értelek, ez egy értelmetlen törekvés számodra. Persze nem biztos, hogy jól értelek.
Viszont a gazdákat a térre, az mindjárt más. Már látom is, ahogy felvonulnak traktorokkal, rendezett sorokban, kapát, kaszát elő, és … Na jó, tovább nem látom, de nem baj.
Milyen jó, hogy a föld mindennapi közelsége legyűri az emberi fejekben uralkodó káoszt.
Kálmán says:
máj 24, 2012
“Itt is meg lehetne mutatni, hogy nem valamiféle ‘nem is tudom kik ezek, de nem mi’ csoportok életét befolyásoló döntések születnek.”
Ez a mondat nem felel meg a valóságnak.
vera says:
máj 24, 2012
A megmutatás részével van gond, vagy úgy érzed, a döntéseknek hatását tanulmányozva, a csoportok iránti empátiával, de legalábbis valamiféle sorsközösséget feltételezve születnek a döntések?
Kálmán says:
máj 24, 2012
A Kedves Vezető arca néz ránk mindenhonnan. Szerintem ezt kellene érzékeltetni a plakátokkal.
Nem vagyok 4K párti, de erre jól ráéreztek:
http://negyedikkoztarsasag.hu/blog/2011/09/06/pekingter
vera says:
máj 24, 2012
Kálmán, azt hiszem, az nem egy művészeti projekt lenne.
vera says:
máj 24, 2012
Ja, hogy de már mennyire hülye vagyok! Eggyel több a mondatban a nem. Szóval jogos az észrevétel. A mondat helyesen: ‘hogy valamiféle ‘ nem is tudom, kik ezek….’ Javítom.
Bognár László says:
máj 24, 2012
J.R. az arcos harcos kitűnő marketinges, hiszen az emberi tekintet figyelemfelhívó jellegű, azzal a termék jobban eladható, mint nélküle.
Vera Kossuth-téri látomásához: az egyének tömege – mint nem tömeg? Az eladandó áru pedig az ő igényük a demokráciára? Nincs rá fizetőképes kereslet!!!
vera says:
máj 24, 2012
😀 A tömeg arctalan. Erre gondoltam. Az arcok tömegesen is valami egyedit tudnak adni.
Nem a demokráciára való igényt, inkább csak az élethez való jogot gondoltam hozzárendelhetőnek. Nem tudom, van-e igény a demokráciára Magyarországon.
Luczifer says:
máj 24, 2012
Érdekes, hogy egy-egy törekvés percepciója, megítélése mennyire a kulturális háttér függvénye. A háttér keresi az apropót, hogy megmutathassa magát. Vera és Kálmán másról beszél. Ha jól értem és nem csak az én hátterem kezd előtérbe furakodni.
Kálmán says:
máj 24, 2012
Ha művész lennék, én Kedves Vezető arcképével plakátolnám ki az egész országot. És – Verát idézve – “ha másnap levakarják, jöhetne a következő adag.”
vera says:
máj 24, 2012
Én attól félek, nem vakarnák le.
Kálmán says:
máj 24, 2012
“kulturális háttér”
Nem arról van szó, hogy Kálmánnak mindenről a diktatúra jut eszébe, mert létezik apolitikus művészet vagy bármi más téma, de itt arról írt Vera, hogy “nincsenek olyanok, hogy a melegek, meg hogy a lusta diákok, hogy a háromhások, hogy a pedagógusok, hogy a szakképzetlen munkaerő, hogy a pályakezdők, hanem emberek vannak”.
És szerintem ezek politikus témák, ahol viszont a probléma éppen a “diktatúra”, a NER és maga a Kedves Vezető. Itt Zemberek vannak.
vera says:
máj 24, 2012
Ha jól értem ezt a fickót (J.R.), akkor ez a művészeti projekt, hogy is mondjam, inkább egyfajta közösségi problémára válasz, és annyiban valóban nem apolitikus, amennyiben az emberi jogok kérdése valóban válhat politikai kérdéssé is.
Nem tudom, erről mit gondolsz, de érdekel. Én ezt egy nagyobb halmaznak érzem, mint a politika, kormányzó párt, ellenzék satöbbi problematikáját. Sokszor nem lehet ezt jól elkülöníteni, az is igaz, hiszen a kormányon lévők céljaik elérése érdekében gyakrabban érzik megengedhetőnek azt, hogy ne vegyék figyelembe ezeket a jogokat.
Ugyanakkor az általában hála istennek nem kormányzó szélsőséges erők, akár jobb akár bal oldalon is álljanak, ugyancsak hajlamosak ilyesmire.
Csak egy dolgot említek, a szexuális kisebbségek ügye például szorosabban véve nem egy politikai ügy. Én legalábbis így gondolom.
Kíváncsi vagyok, te mit gondolsz.
Kálmán says:
máj 24, 2012
Magyarországon a kormányzó párt nem mérsékelt, azaz demokratikus párt, hanem szélsőséges, azaz antidemokratikus. Ezt tetteivel bizonyítható. Innentől fogva az az állításod nem állja meg a helyét, hogy “ezt egy nagyobb halmaznak érzem, mint a politika, kormányzó párt, ellenzék satöbbi problematikáját”, mert ha nem demokratikus erők kezében van a hatalom az mindenkit érint, ami több mint amiről te beszélsz.
Jó, hogy éppen a szexuális kisebbségeket említed. A heteroszexuális nők csoportja nem kisebbség, de őket érinti leginkább a legújabb vita az abortusz tablettáról. Ha rendesen működne a demokrácia, fel sem merülhetne a betiltása azon a módon, ahogy ezt a szélsőséges kormánypárt kezdeményezte.
J.R. klipjében vannak buddhista szerzetesek…
És Tibet szabad?
http://www.freetibet.org/
vera says:
máj 24, 2012
Kedves Kálmán, azt hiszem, most már nagyon elbeszélünk egymás mellett.
Kálmán says:
máj 24, 2012
vera says: Kedves Kálmán, azt hiszem, most már nagyon elbeszélünk egymás mellett.
Igen, csak magamat tudom ismételni: még középtávon sem lehetünk optimisták. Totális káosz van az emberek fejében.
vera says:
máj 25, 2012
Most van időm érdemben válaszolni. Hogy egy párt szélsőséges-e, szerintem, nem attól függ, demokratikusan működik-e vagy sem, de ebben tévedhetek. Nem tudom, mire gondolsz, a Fidesz szerinted szélső jobb vagy szélső bal?
No, meg az is eszembe jutott, hogy a párt az nem a kormány maga, és nem annak a vezetője, illetve az ő nézetein osztozó hívek csoportja. Tévednék? Biztosan megmondod.
Én arra gondoltam, az emberi jogok betartása nem pártkérdés, nem szorosabban vett politikai kérdés, hanem annál egyetemesebben követendő alapvetés. Hogy nem a politikához kellene sorolni.
Az abortusztabletta valóban az emberi jogok körébe tartozó releváns probléma, ez igaz, de nem kapcsolódott szervesen mondjuk éppen a szexuális kisebbségek kérdéséhez, vagyis nem tudom, hogy miért jutott eszedbe róluk.
De a vélemény és a vélemény kinyilvánítása szabad. Mindenki számára.
Az egymás melletti elbeszélést pedig azért írtam, mert számomra úgy tűnik, nem tudunk jól beszélgetni egymással. Sajnálom.
Kálmán says:
máj 26, 2012
A téma határozza meg, hogy mennyire kellemes egy beszélgetés.
—
“Hogy egy párt szélsőséges-e, szerintem, nem attól függ, demokratikusan működik-e vagy sem”
Ebben tévedsz. Éppen a demokratikus szabályok elfogadása / nem elfogadása választja el a mérsékelt pártokat a szélsőséges pártoktól.
—
“a párt az nem a kormány maga, és nem annak a vezetője”
Ebben is tévedsz. A Fidesz végletekig centralizált, vezérelvű párt, ahol a vezér dönt mindenről. A kormány ugyanígy működik.
—
“az emberi jogok betartása nem pártkérdés, nem szorosabban vett politikai kérdés, hanem annál egyetemesebben követendő alapvetés. Hogy nem a politikához kellene sorolni.”
Ebben is tévedsz. Az emberi jogok politikai természetű jogok.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Emberi_jogok
—
“Az abortusztabletta valóban az emberi jogok körébe tartozó releváns probléma, ez igaz, de nem kapcsolódott szervesen mondjuk éppen a szexuális kisebbségek kérdéséhez”
Ne hiányold a mozgássérült liftet ott, ahol egy rendes lépcső sincs – azaz a kisebbségi jogokról csak akkor van értelme beszélni, ha a többségi jogok már biztosítva vannak.
Vera says:
máj 26, 2012
Szerintem nem a téma határozza meg, mennyire kellemes egy beszélgetés, hanem az, a beszélgetőpartnerek hogyan beszélgetnek, hogy tisztelik-e egymást.
Az első két említett pontban különbözik a véleményünk.
Ami az emberi jogokat illeti, polgári és politikai jogokról beszél az általad belinkelt wikipédia szócikk. Én azt írtam, szerintem tágabb fogalom, mint a politikai jogok, ezért úgy érzem, nem jártam messze az általad ajánlott meghatározástól.
Ami pedig az abortusztabletta problémáját illeti, most már világos, mire gondoltál, és igazat is adok neked. (Bár nekem mindkét dolog egyformán fontos, nem gondolom, hogy előrébb való egy heteroszexuális nő gondja, mint egy nem heteroszexuálisé, de nyilván nem is erre gondoltál.)
Akkor azt kell megállapítanom, hogy bár a legtöbb kérdésben eltér a véleményünk egymástól, van, amiben hasonló álláspontra tudunk helyezkedni.
Kálmán says:
máj 26, 2012
Tudnál mondani egy konkrét példát egy polgári jogra, ami szerinted nem politikai jog?
Egy példát erre, ahol egy ilyen polgári jog érvényesül a politikai jogok nélkül? Vagyis, hogy külön lehet kezelni a kettőt.
vera says:
máj 26, 2012
Én ezt írtam: “Ami az emberi jogokat illeti, polgári és politikai jogokról beszél az általad belinkelt wikipédia szócikk. … szerintem tágabb fogalom, mint a politikai jogok.”
Nem azt írtam, az emberi jogok nem lehetnek politikai jogok vagy hogy nincs hozzá közük.
Én a mindennapi életemből tudok példát mondani. Például a szabad véleménynyilvánítás vagy a vallás szabad gyakorlása, az egyenlő elbánáshoz való jog vagy esetleg az önrendelkezési jog az iskolában nem politikai jog, annál alapvetőbb. Ideális esetben ugyanis az iskola apolitikus környezet, és sok tanár törekszik arra, hogy ez így is maradjon.
Mert egy másik bejegyzéshez tett ‘vicces’ kommenteddel szemben ma nem csak azok tanítanak az iskolákban, ‘akik nem tudják’.
Kálmán says:
máj 26, 2012
A szabad véleménynyilvánítás, a vallás szabad gyakorlása, az egyenlő elbánáshoz való jog, az önrendelkezési jog bizony kőkeményen politikai jogok. Ilyen nincs, hogy “annál alapvetőbb”.
Az iskola pedig attól lesz apolitikus környezet, ha ezek a jogok nem sérülnek, mert akkor senki nem foglalkozik velük.
Ez a lényege a demokráciának! Olyan mint a levegő: ha van, észre sem veszed. Ha nincs, akkor a tanárok sem tehetnek semmit. Felszínre fog jönni.
Kálmán says:
máj 27, 2012
Ahogy te érted az “apolitikus”-t, úgy apolitikus hely a villamos is.
vera says:
máj 27, 2012
Szerintem, van olyan, hogy a politikai jogoknál alapvetőbb jogok, de az az érzésem, te mindent a politika felől nézel. Az iskolában a szabad véleménynyilvánítás nem politikai jog. Nem a politika szabályozza. Vagy szerinted minden törvény politikai???
A villamoson tényleg törvény tiltja a politizálást?
Kálmán says:
máj 27, 2012
Nincs igazad, az oktatási intézményekben sincs sajnos már véleménynyilvánítási szabadság. Ezért mondott le Tulassay Tivadar rektor. Az egyetemek sem függetlenek ma már.
http://nol.hu/belfold/tulassay_lemond__hogy_vedje_a_semmelweis_egyetemet
Kálmán says:
máj 27, 2012
Az iskola munkahely, ahol nem szerveződhetnek pártok, ilyen értelemben apolitikus hely, mint minden munkahely.
De látjuk, hogy nem ez van, ha sérülnek a demokratikus jogok, mint például Szigetszentmiklóson, azonnal politizálódik a hely ugyanúgy, mint a villamos.
http://hvg.hu/itthon/20120404_szigetszentmiklos_kover_haverja
vera says:
máj 27, 2012
Én sokat dolgozom azon, hogy a miénkben legyen. És vannak sikerek. Nem mindig, de vannak. A diák mondhassa meg a véleményét. A tanár is mondhassam meg a véleményét. És ezért egyiküknek se essen bántódása.
Vannak ellenpéldák, de ezt meg nem szabad hagyni. Tulassayt nagyra becsülöm, mert nem hagyta. Ennyit tudott tenni.
Ilyen értelemben értettem az apolitikust, illetve úgy, hogy nem lehet aktuálpolitikai kérdésekkel foglalkozni. Persze, hogy vannak olyan emberek, akik ezt semmibe veszik. De szólni kell.
Az egyik kollégám egy szélsőséges politikai párt képviselője. Minden reggel elküldöm a fenébe, ha zsidózik és cigányozik nekem a kávé mellett. De nem csak én küldöm el, hanem még sokan. Mi ennyit tudunk tenni vele kapcsolatban, mert joga van politikailag elköteleződni, de ennek kívül kell maradnia az iskola falain.
Viszont a diákoknak többet tudunk segíteni. A hozzánk bekerülő kilencedikeseknek csináltunk egy három napos programot, amiben nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy megismerkedjenek a demokratikus döntéshozatal módszereivel. És igen, tudom, hogy ma Magyarországon nagyrészt nem ennek mentén születnek a döntések, de ettől ez az egész csak még fontosabb lesz.
Kamilla says:
máj 24, 2012
Vera programja hosszú távon realizálódna. Ugyanis mégiscsak egyénekből áll a tömeg, s ha az egyének életére befolyással van a művészet, akkor az egyének alkotta tömegre is. Igaz amíg kialakul a “kritikus tömeg”, aki talán máshogyan szeretne gondolkozni, élni, addigra kivándorolnak azok, akik meghatározó erős elemei lehettek volna a változásnak.
http://www.tarki.hu/hu/news/2012/kitekint/20120523_migracio.html
vera says:
máj 24, 2012
Kamilla, ez egy teljesen reális forgatókönyv sajnos. (Mármint a kivándorlásra gondolok.)
A regisztrációs lapból úgy tűnik, ez a projekt inkább kisközösségeket céloz meg, az ő jól körvonalazható helyi problémáikra hívná fel a figyelmet.
myrtille says:
máj 24, 2012
Mint mindig a hozzászólásom nem pont erről szól, vagy mégis…?
A kérdésed gondolom költői, van-e ma Magyarországon igény demokráciára? Ha egyetlen ember van (például én) akinek van igénye rá, akkor már van. Egy egészen kicsike közösség:)))
vera says:
máj 24, 2012
Kicsi, de fontos. 😀