Nemrég levetítettem tanítványaimnak Jancsó Miklós Fényes szelek c. filmjét, melyet születése óta először láttam újra. A film megragadott frissességével és orvosilag pontos látleletével. Tökéletesen mutatja be a rendszerváltások természetrajzát, a legyőzötteket és a győzőket, s nem habozik megmutatni, hogy hol áll az erkölcsi igazság. Ugyanakkor az is kiderül, hogy az erkölcs tehetetlen a hatalommal szemben, mely mindenkit elpusztít, függetlenül attól, hogy a sors a győző vagy legyőzött szerepét osztja le rá. Most újra aktuális a film, miközben ironikusan megváltoztak a szerepek, hiszen akik a Fényes szelek idején győztek, most veszteségre állnak, míg az akkori vesztesek mintha győznének. Az erkölcs azonban örök, s mint akkor bevonta patinával az akkor veszteseket, ugyanezt teszi a mai vesztesekkel. Hasonlóképpen, a hatalom szemmel láthatóan rohasztja a mai győzteseket, csak nekik nem fehér ingük, hanem Boss öltönyük, Versace nyakkendőjük, Armani ingük, s Vass cipőjük van. Senki sem maradt ártatlan Jancsónál, s most sem ússza meg senki. Mindenkire ráfreccsen a sár. A különbség csak annyi, hogy a Fényes szelekben a piros színt a vér adta, ma meg minden szürke. A ma filmje A torinoi ló.
Trackback link
http://vilagma.hu/hatalom/kifakult-szelek/trackback/
7 komment
Kálmán says:
feb 28, 2012
Több az azonosság mint a különbség a Fényes szelek nemzedéke és a NER nemzedék között. Mindkettőt első generációs értelmiségiek alkotják, nem könyvvel a hónuk alatt, hanem bárddal a kezükben.
Az ideológia, hogy mit miért és mi ellen, szinte mindegy. A könyv könyv, a bárd bárd marad.
Ugyanez máshogy:
Két csiga beszélget az autópálya mellett.
– Átmegyünk?
– Á, oda születni kell!
Luczifer says:
feb 28, 2012
A két kor között azért van különbség. Akkor voltak egymással versengő narratívák. A színeknek ezért volt jelentőségük, a színeknek volt szerepük. Ma nincs, illetve egy soványka van, amiben – félő – a hirdetői hisznek a legkevésbé. Ezért a szürke árnyalatai lökdösik egymást a húsosfazéknál. A többiek meg mennek, mennek, mennek a szürke semmibe.
Kálmán says:
feb 28, 2012
A kékben hiszek sárga csillagokkal.
Bognár László says:
feb 28, 2012
Azért mintha volnának – igaz, fakó – színek is. Minden ígéret piros, az ellenzék arca fehér, a haza sosemvolt-zöld, a túlméretezett nemzeti öntudat halvány barna.
Kálmán says:
feb 28, 2012
“Think global, act local”
(Patrick Geddes)
vera says:
feb 28, 2012
Én a multikolorra esküszöm a magam részéről, de hát ez magánügy. Kálmán Geddes idézetére pedig részemről jár egy nagy vigyor, meg egy bólogatás.
Kamilla says:
feb 29, 2012
“Amikor egy dzseládapávián horda élére új vezérhím érkezik, elég valószínű, hogy megöli az elődje kölykeit. A vezetőcsere azonban azokat az utódokat is érinti, akik még meg sem születtek: a nőstények pár héten belül minden, meg nem született embriót elvetélnek – írja a NewScientist.
A róla Bruce-effektusnak elnevezett állati abortuszt először Hilda Bruce brit zoológus figyelte meg egereken” -idáig olvastam a cikket, de állati helyett állami-t olvastam. Akkor gondoltam mégis ideillik ez a link.:)
http://index.hu/tudomany/2012/02/28/a_dzseladapavianok_abortaljak_az_utodaikat_uj_vezerhim_erkezesekor/