Nincs világnézetem. Világnézésem van. Szemlélődöm, észlelek, gondolkodom és rögzítek – de amit rögzítettem, nem hagyom mozdulatlanul. Engedem, hogy alámerüljön, elhomályosuljon vagy akár szertefoszoljon, ha újabb rögzítendők válnak fontosabbá. Amelyek aztán találkoznak, ütköznek a korábbiakkal, szétpattannak vagy egymásba hatolnak.
Nincs sem meggyőződésem, sem hitem. Sem megragadni, sem elengedni nem tudom a bizonyosságot. Alighogy rátámaszkodom a tudományosságra, tiszta fejjel alighogy átadom magam a racionalitásnak, máris kételkedni kezdek mindenféle ésszerűségben és objektivitásban. Még hogy materializmus és tudományos világrend, ugyan, nevetséges erőlködés az egész. A természet törvényei? Na ne tessék kacagtatni. A törvények emberi kreációk, elménk mankói, amellyel a megismerés felé teszünk komikusan szánalmas és nagyjából fölösleges lépteket. A tudomány nem egyéb, mint az ember alkotta leghatalmasabb fikció. Vagy talán nőnek képletek az erdőben? Úsznak egyenletek a tengerben? Lehet bányászni tantételeket? Kering akár egyetlen Kepler-törvény is a Nap körül?
De nem fogad magáévá a mítosz sem. Tagadások, kételyek és bizonyosságok osztozkodnak rajtam. Nem tudom, hogy isten teremtette-e az embert, de tudni vélem, hogy isteneit viszont egytől egyig az ember teremtette. Ennél azonban fontosabb, hogy ha mégis az isten a teremtő, akkor olyan embert formált, aki képes istenteremtésre. Másfelől az ember meg olyan istent alkotott magának, aki őt, az embert megteremthette. Így a genezis csereszabatos. Mindegy, hogy Michelangelo képén az Atya, vagy Dalíén a Gyermek nyújtja-e mutatóujját.
Az Univerzum keletkezésének általánosan elfogadott modern elméletét jól el tudom helyezni gondolkodásomban, bár az ősrobbanással, a Nagy Bummal kapcsolatban vannak apró személyes aggályaim. Az hagyján, hogy a Világegyetem egy végtelenül kis méretű, ám végtelenül sűrű pontból jött létre, ám hogy azt a kérdést, „De mi volt előtte”, azért értelmetlen feltenni, mert az idő is a robbanás pillanatában született, annak előtte egyszerűen „nem volt idő” – nos, ezt kikérem magamnak. Mennyivel hihetőbb ez, mint hogy a világot egy ősprincípium hozta létre? Persze az általános relativitáselmélet felettébb szent dolog, s ha abból ilyesmi következik, akkor a tudományos műveltségére valamit is adó ember csak fogadja el zokszó nélkül. Így aztán én bölcs belátással nemcsak hogy elfogadom a tér-idő-szingularitást, hanem kifejezetten körülrajongom ezt a kivételesen poétikus, szellemesen megalkotott transzcendens metaforát.
Balla D. Károly
Megjegyzendő, hogy a montázshoz használt ironikus-szkeptikus Salvador Dalí-kép más, keletkezésekor aktuális geopolitikai vonatkozásai miatt mégsem tekinthető a Michelangelo-festette bibliai toposz reciprokának.
Trackback link
http://vilagma.hu/kaosz-es/csereszabatos-genezis/trackback/
5 komment
Luczifer says:
feb 23, 2012
Az ember tele van reményekkel. Például, hogy szerez új barátokat és azok támaszt adnak, és a tekintélyek helyett megnyugtatóan tisztázzák a világ keletkezését. De nem. Szellemeskednek, szórakoztatnak én meg a végén maradok, ahol voltam. De szórakozni, szórakoztam! 😀
Bognár László says:
feb 23, 2012
Úgy gondolom, hogy mindezt egy, a tudományokon fejét törő hatalmas elme, bizonyos Schmitt már húsz évvel ezelőtt végiggondolta, s ezért úgy döntött, hogy gebedjen meg, aki izzadva ír itt ezeknek egy doktori disszertációt. Hiszen ezek nem hisznek semmiben, nem tudnak semmit, de még azt is rosszul tudják.
Mindezzel együtt remélem, Ungváron nem készül doktori disszertáció!
Könyv viszont jöhetne, hiszen Luczifer olyan kis bizonytalan, a fenti vallomása szerint, a világ dolgaiban.
myrtille says:
feb 25, 2012
Azért fura a kérdés, mi volt a Nagy Bumm ELŐTT, mert az akkor született idő nézőpontjából kérdezzük. Azt gondolom az időtől független világ létezett.
Sokszor próbáljuk ezt az állapotot elérni most is. Az időtől független létet.
Zselicky Zoltán says:
ápr 16, 2012
O.K. Fejtsük meg!
De egyáltalán, mi volt az ősrobbanás? Olvastam félig-meddig ismeretterjesztő könyveket, de azokban eég sok fogalmi zavarral találkoztam.
Zselicky Zoltán says:
ápr 16, 2012
Előbb tehát nézzük meg a cserszabatosságot! A hipotézissor a következő:
http://www.youtube.com/watch?v=CM8A7Sc86PY&feature
Mennyire elfogadható?