Az internet áramlásterét a verseny mozgatja

Áruk, szolgáltatások, eszmék áramlanak, amelyek gazdasági alapokon születnek és visszahatnak a gazdaságra, amelyből vétettek.
Jaj azoknak az országoknak, amelyek az áramlástér perifériáján ragadnak. Jaj azoknak, akik megcsontosodott elképzelések, ősi normák alapján próbálkoznak ebben a huszonegyedik századi térben.
Ez a tér kíméletlen szabályokat hoz létre. Például az egymással versengő városok az interneten is megütköznek. A kialakult keresési szokások szerint az egy-egy várost felkeresőt legjobban a reptéri menetrend, az időjárás és a hotelek érdeklik. Olyasmit még senki sem mutatott ki, hogy egy város honlapját a polgármesteri köszöntőért kerestek volna föl. Ebből következően a honlap tervezés is ezt tükrözi.
Európa számos városa (Róma, Párizs, London, Kolozsvár…) honlapján nem a polgármesterét mutatja meg, hanem valamely szép, hasznos, utazót (netán befektetőt) csábító nevezetességét, és a reptéri menetrendet, az aktuális időjárás jelentést és hoteleit.

Dr. Páva Zsolt: Kedves internetezők

Persze Magyarországon más a helyzet

Példának okáért Budapest Tarlós István, Pécs Dr. Páva Zsolt polgármester arcképét ill. köszöntőjét mutatja föl előkelő honlap-helyen a látogatóknak.
Pécs honlapja példás magyartalansággal, kisbetűvel, Kedves internetezők! felkiáltással fogadja a város iránt érdeklődő turistát és befektetőt, ezzel mintegy tágítva az áramlástér lehetőségeit, tanítva Európát és a nagyvilágot az unortodox megoldásokra.

Attól tartok, hogy ez a vezetők megtiszteltetése iránti makacs és leküzdhetetlen inger, amely a honlapokra szórja a magyar polgármestereket, és olyan félnótás, üres, semmitmondó szövegeket biggyeszt a polgármesteri köszöntőnek mondott szerencsétlenségekbe, mint, hogy “A pécsiek büszkék városukra és az vagyok én is” – szóval attól tartok, hogy ez még mindig a félfeudális lelkületünk lenyomata.
Ez, persze nem genetikai átok, hanem a történelem lenyomata, hagyomány, amelyre felelőtlen politikát lehet építeni, hagyomány, amely tükrözi azokat a gazdasági-társadalmi viszonyokat, amelyekben élünk.

Amúgy pedig jaj azoknak az országoknak, amelyek az áramlástér perifériáján ragadnak!

*****

Kapcsolódó blog bejegyezések: