Széchenyi Ágnes kiváló könyvét olvasom a „sznobokról” és a „parasztokról”, akik a két világháború közötti átpolitizált irodalmi élet szereplői voltak, Németh László által adott keresztségben. A könyv ijesztően aktuális. Centrális erőtér, melynek nincs centruma, s körülötte baloldali-liberális valamint jobb és még jobboldalibb perifériák. Senki sem érti a másik szavát, de mindenki beszél. Álmok, vágyak, képzelgések, de sehol egy reális cselekvési program. Egyetlen különbség, hogy a vágy titokzatos tárgya, Németország ma egészen más, mint volt a múlt század 30-as éveiben. Ezáltal a mai helyzet is inkább komikus, semmint tragikus. A sündisznó esetére emlékeztet a sárkefével. Ami nem változott, az belül van. Kognitív nyomor. Majdnem nyakát törte egy magyar nő, aki az osztrákok figyelmeztetése ellenére fellépett a síliftre, mely nem engedelmeskedett az akaratának, s megállt a szakadék fölött. A nő le akart mászni a síliftről, s persze leesett. Nem törődött azzal, ami van, mert számára csak az volt, amit ő valóságnak tartott. A nő a „vak lázadó” magyar mintáját követte. A másik minta a „sunyi alkalmazkodó”, aki azt sem teszi meg, amit megtehetne, inkább vár a jobb időkre, s amíg azok el nem jönnek, trükközik, csal, hazudik, mellébeszél. Mint a miniszterelnök helyettes, aki azt képzeli, hogy egy EU-s biztosnak mást mondhat négyszemközt, s mást nyilvánosan. Mindkét típus lehet sznob meg paraszt. Egyik sem alkalmas arra, hogy vezessen, de vezető mégis csak az egyik vagy a másik lehet, mert a közönség, mely vezetőt keres magának, ugyanilyen. Egyszer az egyik, másszor a másik lesz a vezető, de egyik sem lesz képes arra, hogy vezessen. Új vezető kellene, de új közönség nélkül nem megy.
Trackback link
http://vilagma.hu/nemzet/elatkozva/trackback/
5 komment
Luczifer says:
feb 14, 2012
Sok boldogságot a ma születése napját ünneplő Szerzőnek! Nagy nap ez, ha nem lett volna, most ez a poszt se lenne. E rangos alkalommal felajánlásunk az 1000. egyedi látogató! Lehet, hogy éppen most kattint! Tényleg! Isten éltessen!
Bognár László says:
feb 14, 2012
Egy virtuálissá “szelídített” polgárháborúban a régi közönség egyelőre se lát, se hall, csak a maga igazát mormolja, s jó, ha csak mormolja s nem utcán üvölti, s nem utcakövet szaggat és nem gyújtogat és nem öl az egyetlen igazság nevében.
Isten éltessen Professzor Úr!
De egy virtuális polgárháború közepette se felejtsük el a Szerző szülinapját, s ahogy az élveteg Luczifer felajánlotta itt szépen az ezredik látogatót -:), csak kívánni tudom, hogy szép arcú legyen, karcsú és fiatal, kedves hangú és hosszú combú, csípője kerekded legyen, s a keble…, nos talán ennyi elég is a kívánságokból!
Luczifer says:
feb 14, 2012
Ajjaj, én nem erre gondoltam, hanem arra a szép hagyományra, hogy a nagy emberek születésnapjára felajánlásokat tesznek, például, hogy adott határidőre 1000 egyéni látogatót termelnek. Ami meg is lett!! Tehát semmi ringó csípő, keblek halma, meg hét fátyol tánc. Látogató termelés! Munkaverseny! Nyugtassuk meg az ünnepelt hitvesét ez egy erkölcsös hely, nyugodtan ide engedheti az urát.
Bognár László says:
feb 14, 2012
Igazad van Luczifer, mi is lehetne szebb, mint a kalapács nyele vagy a sarló görbülete?! Nincs az a főtengely, amelynek látványáért ne mondanék le egy csípőről, amely lágyan ring, amikor puha talpon lépdel egy érett asszony, s hosszú, fekete hajak úsznak utána… És persze a karalábé, a dolgozó parasztság produktuma, igen, az forma, nem ám a keblek domborulata.
S ihaj, a klaviatúra, a bölcs értelmiségi réteg építő fegyvere, a soft line idomaival, nem ám a lábikrák vonala, amelyen oly’ szívesen pihenne az imperialistáknak meg az ájemefnek a keze.
Igazad van, ez maradjon erkölcsös hely, ahová rendes, tökkelütött férfiak járnak
vera says:
feb 14, 2012
Csepeli Györgynek boldog születésnapot!
Ami a bejegyzést illeti csak egy apró megjegyzés: ami számunkra komikus, a sündisznó számára még lehet tragikus.