A Magyarországról Angliába származott Szamuely Tibor „Orosz hagyomány” címmel írt még a múlt század 70-es éveiben egy könyvet, melyet most olvasok. A könyv az 1825-ös sikertelen dekabrista felkelési kísérlettől az 1917-es a sikeres bolsevikforradalomig kíséri nyomon az orosz társadalmi radikalizmus történetét, de foglalkozik az előzményekkel is. Szűcs Jenő jóval később kifejtett európai regionális elméletével megegyezően Szamuely az orosz modernizációt a nyugat-európai központi régióban végbement modernizációhoz képest megkésett fejleményként írja le, melynek feloldhatatlan ellentmondása, hogy gondolatilag tökéletes volt, miközben a valóságban tökéletlenül ment végbe. Oroszország győztesként került ki ugyan a napóleoni háborúkból, de értelmisége ekkor szembesült azzal, hogy lehetséges feloldhatatlan ellentmondások nélkül is élni. A dekabristák nyugat-európai értelemben vett modern társadalmat akartak létrehozni, de helyette mentek az akasztófára és Szibériába. Ezt követően újra meg újra éledt a radikális politikai változtatások gondolata, mely eleinte a liberalizmus, később a szocializmus jegyében kívánta volna megvalósítani a felzárkózást Európához. A cári rendszer sem egyik, sem másik irányban nem tudott elmozdulni, amit az is elősegített, hogy amint elindult volna valamilyen változás, a radikálisok merényleteikkel elbátortalanították, és megmerevítették a rendszert. A könyv legkülönösebb tanulsága, hogy a radikalizmus, borzasztó megnyilvánulásai, a véres terrorcselekmények az értelmiséget nem borzasztották el, hanem megbűvölték. Kialakult egy értelmiségi közvélemény, mely a jónak tartott célok érdekében minden rossz eszköz alkalmazását megengedhetőnek tartotta, s ez azért történhetett, mert a cári rendszer ostoba, merev, bürokratikus, vesztes vállalkozásokra sosem volt rest. A „jó” nem volt más, mint a „rossz” tagadása. Mire a „jó” megvalósult, s kiderült róla, hogy éppoly rossz, ha nem rosszabb, mint az, amit felváltott, addigra késő volt. A feloldhatatlan ellentmondások megmaradtak, de nem maradt már senki, aki szólhatott volna róluk.
Trackback link
http://vilagma.hu/orok-visszateres/orosz-gondolat/trackback/
4 komment
Kálmán says:
jún 28, 2012
Egyedi szinten a biológiában a fejlődés csak szerves (organikus) formájában figyelhető meg. Azaz az egyed minden elődje összes fejlődési fokát átéli, eltölt abban a formában egy bizonyos időt. Pl. az emberi embrió is egyetlen sejtből indul, mint az egysejtűek és pl. ugyanúgy kialakulnak a kopoltyúívek, mind a halaknál, majd fejlődik tovább. Valami hasonló elkerülhetetlen társadalmi szinten is. Nagyobb fejlődési szakaszokat kihagyni, átugrani nem lehet.
A biológiában az egyedi szint felett a fejlődés az evolúció mechanizmusai szerint történik. Minden egyed ugyanolyan is, de kicsit más is. Megjelennek változatok. A túlélés szempontjából sikeres változatok tovább élnek, a sikertelenek rossz próbálkozásnak bizonyulnak és eltűnnek. Valami hasonló történik társadalmi szinten is. Pl. sok fajta demokrácia modell lehetséges. Egyik ebben jobb, a másik abban. Amelyik meg semmiben nem jó az elbukik.
A magyar történelem se semmi, de az orosz aztán csak az igazi “iszapbirkózás”. Ez az életerő jele. Küzdenek és ezáltal fejlődnek. Próbálnak lépést tartani. Felzárkózni. Ilyen esetlenül megy nekik.
Nézem a foci EB-n a szinesbőrű cseh játékost, meg a németet és a franciát, akik különben egész évben egy csapatban játszanak, kollégák. A világ visszafordíthatatlanul integrálódik és konvergál. Nincsenek párhuzamos történetek. Nincsen magyar út (sem).
Olvasom, hogy Merkelt megtapsolták, amikor kijelentette, hogy “ameddig élek, nem lesz közös európai felelősségvállalás!”
http://www.tozsdecafe.hu/2012/06/27/merkel-ameddig-elek-nem-lesz-kozos-europai-felelossegvallalas/
Téved. Az amerikaiak a Marsall tervvel segítették Európát a II. világháború után. Felismerték, hogy segíteni kell a fejlődését. Integráltak. Ha Merkel nem ismeri fel, hogy a mediterrán térséget a németek pénzéből kell támogatni, akkor történelmi hibát vét. Egy csónakban van itt mindenki. Az elsőnek mindig a hátsóknak kell segíteni.
És hol van itt a hangulat?
Hogy Merkelt megtapsolták ezért a kijelentéséért. Sikere volt.
Marsall bátor volt, Merkel gyáva. És most a gyávát tapsolták meg. Ilyen a hangulat. A népet mindig a hangulata vezeti.
Még középtávon sem lehetünk optimisták.
Kálmán says:
jún 30, 2012
Sosem a politikus vezeti népét, hanem fordítva, a nép vezeti a politikust. Ördögöt vagy angyalt csinál belőle. Ezért a politikus mindig lesi a tömegek hangulatát:
Angela Merkelnek arra is figyelnie kell, hogy jövő ősszel általános választások lesznek Németországban, és a nacionalista hangok itt is erősödnek. A gazdaságpolitikában különösen a szabad demokrata párt (FDP) viszi ezt az irányvonalat (ők érvelnek a leghangosabban az eurókötvények ellen), de a meglepetéspártnak számító Kalózok között is van minden, neonáciktól a baloldali radikálisokig.
http://nol.hu/kulfold/20120630-merkel_ket_tuz_koze_szorult
Kálmán says:
júl 1, 2012
Ezt a kifejezést kerestem: nemzetállam.
„A visszanyúlás a nemzetállamokhoz nem lehet a jövő útja”
http://www.168ora.hu/buxa/nemetorszag-berlin-cornelia-pieper-czukor-jozsef-martonyi-janos-guido-westerwelle-98624.html
Luczifer says:
jún 28, 2012
A nyugatosodás gondolatához nem párosulnak eszközök, hogy a gondolat ne csak gondolat, de gyakorlat is legyen. Nincsenek a gondolatot segítő praktikus minták, és különösen hiányoznak a tanulás és a tanítás mintái. A kudarc menetrendszerűen jön, s rá a barbár radikalizmus; dettó, mert ez utóbbinak viszont vannak mintái. A programozott kegyetlenséget a heroizmus esztétikája emeli a kultúrába, ami elbűvöl minden részvevőt, s magtalanul fel lehet oldódni a nagy szándékban, anélkül, hogy bármi történne, a nagy szándékért, a szándék szerint. A kívülállók hajlamosak ezt az egészet vad terméketlen vegetációnak nézni. Nincs igazuk – emlékszem egy kicsit elbővülve! az orosz földön szerzett élményekre.