A Költők másképp – Versek szódával címmel a Magyar Írószövetség és a Budapesti Kamaraszínház irodalmi sorozata tavaly decemberben indult. A júniusig tartó programsorozatban nyolc költő mutatkozik be Lázár Balázs, az est házigazdája közreműködésével. Díszletként néhány fotel kis asztallal és egy szódásüveggel felszerelt bárpult szolgál. A változatosságot, mozgalmasságot pedig a költőkhöz meghívott vendégek biztosítják.
Február 23-án a bárpultnál Lázár Balázs Tóth Krisztinát várta szódavízzel.
A műsorban a költőn kívül verset olvasott még fel Horváth Lili, megzenésített Tóth Krisztina verset pedig Cipő és Halász Judit adott elő.
Lázár Balázs egyszer szerepjátékot játszott, melyben dr. Tóth Krisztina „pszichiáterként” interjúvolta őt a kivetített agy-röntgenfelvételekhez fűzött képzettársításairól, máskor Lázár Balázs kérdezett, Tóth Krisztina válaszolt, a válaszokból önképek és életképek bontakoztak ki.
Az önképet illetőn: önmagát inkább zárkózott alkatnak gondolja, ám ma, az olvasóközönség igényli, hogy megismerje a szerzőt, kíváncsi arra, ki van a versek mögött. A leghitelesebb hangon azonban a versekben szólal meg. Ezzel arra az esetre reflektált, amikor egy olvasója élőben hallotta a hangját, majd csalódottan közölte vele, hogy nem ilyen hangra számított. Az információban és képanyagban gazdag honlapján körülnézve, nem éppen egy zárkózott alkat élete bontakozik ki, a fellépések, estek, külföldi utak, interjúk egymást érik, még esküvői képet is talál a kíváncsi olvasó.
Az életképeket illetően hallottunk például beszámolót egyetemistaként véghez vitt vállalkozásáról, barátaival a nyári Balaton parton vállaltak maszkkészítést gipszből. Legillusztrisabb megrendelőjük Pataky Attila volt, a barátnője melleiről óhajtott maszkolást.
A kivetített fotókon láthattuk Tóth Krisztinát gyerekként, egyetemistaként, utazóként. Hozott sok állatképet is. Egy indiai útján készült képen mókus és varjú szerepel, s a történet hozzá: a mókus hiába próbálkozott a vizes tálhoz jutni, a varjú tekintélyével uralta a tálat. Képeken jöttek a valaha vele élt cicák, mint Poci és Hippi. Tóth Krisztina az állatbarát szót nem szereti, szerinte inkább az állatok emberbarátok, mert elviselik az embert. Egyszer kapott egy játékkoalát, mely perverz módon bébi kenguru szőréből készült. Akkor nyert a koala legitimitást, amikor az egyik cicája ehhez a koalához menekült, ha megijedt valamitől.
Szóba került – nem éppen pozitív élményként – a Francia Intézetben kiállítás-szervezőként töltött öt éve is. Kolléganője unszolására lépett ki erről a munkahelyről. Halála után, az élt ennyi évet, a Francia Intézetben töltött öt év levonásával számolandó ki.
Fotót láttunk még 2007-es kínai útjáról, melynek számára legnagyobb tanulsága: a centrum éppen nem a nyugati világ, a Nyugat főleg gőgben nagy.
A Porhó c. kötet megjelenése óta (2001) olvasom Tóth Krisztina verseit. Lelki gyengeségem okán, csak a csöndes, ám kíméletlen horrorral megírtakat nem bírom újraolvasni (pl. a Kutya c. verset), a többi újraolvasva is jólesik.
A befejezésül itt olvasható, az esten Halász Judit által előadott Altató c. verset a jegyzet írója kutyájának néhány nappal ezelőtti halála miatt választotta.
Ezüst cipőben jár a Hold
Kigyúl a légi lámpabolt
Ott fönn lakik mind aki volt
Kék függönyön sok égi folt
Aki volt annak ott van ágya
Ágya fejénél ég a lámpa
Feje alatt a párna felhő
Mikor fény gyúl az árnya megnő
Itt lenn is árnyékok a fák
Aki elalszik messze lát
Aki ott fönn van messze néz
Csurog le ránk a lámpaméz
Trackback link
http://vilagma.hu/szegenyekgazdagok/toth-krisztina-a-koltok-maskepp-c-esten/trackback/
12 komment
Luczifer says:
márc 10, 2012
Tudtam, hogy miért és miről szól a poszt. Menekültem előle. Parancsolni kellett magamnak, hogy olvassam. Szegény jó Tóth Krisztinának ehhez vajmi kevés köze. A vesztesség az amivel nem tudtam szembe nézni sem azzal, ami már megtörtént, sem azzal, ami még jön.
Kálmán says:
márc 10, 2012
Nem Tóth Krisztina, inkább Kína:
“Fotót láttunk még 2007-es kínai útjáról, melynek számára legnagyobb tanulsága: a centrum éppen nem a nyugati világ, a Nyugat főleg gőgben nagy.”
Minden kultúra egy önálló univerzum. Bírom ezt az aha-élményt, amiről szinte minden Kínából visszatérő beszámol.
Megjegyzés 1:
Utazzon még többet!
Megjegyzés 2:
(Drága Bolgár György szavaival) Ezt a “gőg”-öt túlzásnak tartom, túlzásnak
indianer says:
márc 10, 2012
Kálmán, ha mindenki így reagál, az nem véletlen. Nyilván az átlagosnál nagyobb előítélettel (és gőggel) mentek és tisztább képpel jöttek.
Jó, minden kultúra önálló univerzum, de egy 1,5 milliárdos népességgel, sok ezer éves kultúrával rendelkező birodalom mégsem csak egy a sokból, különösen nem a világra való befolyását tekintve.
Az utazzon még többet-re: oké, mondjuk körülnézünk Rhodoszon, Nizzában, New Yorkban, valahol Afrikában. Ott nagy meglepetés nem ér, azt találjuk, amit nagyjából gondolunk arról a világról. Kínában viszont – gondolom – nagy a kontraszt a képzelet képpel, pofán ver pl. az elképesztő fejlődés.
Gőgös vagy, ezért tartod túlzásnak.
Kálmán says:
márc 10, 2012
Nem gőgös, megértő vagyok
http://www.comfystandup.com/showder-klub-idezet/vicc/bodocs-tibor/129
Luczifer says:
márc 10, 2012
Kálmán megmentett. A poszt apropóját, ha nem is zárójelbe téve, de legalább nem szembesülve vele én őszintén nem értem, ha valaki szerint a Nyugatban maximum gőgöt lát és a Kelet az új centrum, – hallgatólagosan az igazodásra alkalmas kívánt jövő – azoknak mi volt a gondjuk a mi szocializmusunkkal? Nem volt elég agresszív? Egyéb tekintélyuralmi rendszerekről nem is beszélve. A Nyugat ezeket a szisztémákat parazita rendszereknek nevezi és nem minden alap nélkül.
indianer says:
márc 10, 2012
Azt hiszem, nem igazán tudjuk kezelni a Kínához való viszonyt. Vagy gyakran irigységből fakadóan kicsinyeljük a fejlődésüket, vagy kritikátlanul lelkesedünk. Nem tudom, se hátat fordítani nem lehet, se kritikátlanul elalélni.
Érdekes, az indiai nyomor és kasztrendszer kevésbé zavar bennünket, mint Kína sikere.
Luczifer says:
márc 10, 2012
Hát azért ez a siker még meglehetősen labilis lábakon áll, ha egyáltalán áll. Mert például a siker forrásait nem belső újítások, hanem másolások adják, mert hatalmas a fillérekért dolgoztatott kizsákmányoltak aránya, mert 0 a létbiztonság, mert bár szépen nő a GDP, de az egy főre jutó GDP töredéke mondjuk a németnek, mert pár év és olyan demográfiai feszültségek lesznek, hogy csak na! Rengeteg lesz az egyedül maradt férfi, rengetek a munkaképtelen öreg, kevés a nő … Mit csinálnak? Nincs társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, ezek miből élnek? Az az élet azért nem egy minőségi élet.
indianer says:
márc 10, 2012
Siker? Pl. ez: http://www.chinapage.com/photo/whistler/skyline.html A milliárdos népességszám sem a sikertelenség bizonyítéka.
Lehet, hogy fillérekért dolgoznak, de gyarapodnak. És mondjuk a nagyon kemény paraszti munkához képest, valószínűleg a filléres kereset is felemelkedés érzetet kelt. Még egy ilyen alkalmazkodó képes nép nincs. Mindenhol boldogulnak. Ezt csodálom bennük! (Nem a rendszert.)
És mi nem labilis, mondjuk Svájcot leszámítva?
És a GDP-nél lehet, hogy boldogítóbb a buddhista filozófia és az azon alapuló életmód?
Fillérekért dolgozás? A Nyugat is alapos vámot szedett, gondolok itt a gyarmatosítástól kezdve a szemét Afrikába exportálásáig. Nem beszélve az európai és amerikai történelem mészárszéket idéző eseményeiről (polgárháborúk, világháborúk, Holocaust). Mi a fenét papolunk nekik? Ezen a nyomorult Mo.-on sem tudunk demokratikus keretek között maradni, de egy milliárdos országtól ezt elvárjuk?
Az sem mindegy honnan hova jutottak? Pl. Indiában zéró a fejlődés Kínához képest, pedig hasonló szintről indultak. Emlékeim szerint egy szakértő a különbséget alapvetően az oktatással magyarázta…
Kínában sok pasi van, itt meg kevés. És talán nem is olyan egocentrikusak. Indulhat a kiegyenlítődés!
Luczifer says:
márc 10, 2012
Nézd, én a kiegyenlítődés nevében megszavazok neked 3 kínai srácot, olyanokat, akik főznek, takarítanak, és fehér lovon bevásárolnak. De az ő sikerük ma a szárnyaló GDP, meg a meghivatkozott, vagy másutt meghivatkozott csoda városok. És ez azért kevesek jólétét és sokak nyomorát hozzák, ami nem tartható sokáig. A vidék nyomora nem évezredes nyomor. Az nem papolás, hogy ez a növekedés milliárdnyi koppintások következménye és az se a Nyugat gőgje, ha a kínai felsőoktatás derékhadáról úgy emlékeznek meg, mint valami szakmunkásképzőről. Én nem voltam ott, de mértékadó körök ezt írják. És azért az is érdekes lenne, ha ezt a növekedést úgy számítanánk ki, hogy Kínához számítjuk a kínait és mondjuk a némethez a német befektetések generálta növekedést. A kínai könnyen olyan lenne, mint a magyar gazdaság Audi nélkül. Nincs. Jó ebben van túlzás, de jelzi a gondokat.
indianer says:
márc 10, 2012
Jó, igazad van.
Kálmán says:
márc 12, 2012
Aha-feeling…
Drága Bolgár úr mondaná: “Ezt azért túlzásnak tartom, túlzásnak.”
http://atv.hu/kulfold/20120312_24_ezer_elrabolt_not_es_gyereket_talaltak_kinaban
indianer says:
márc 13, 2012
Drága Kálmán Úr, nézze meg mit talál Ny-Európában, pl. ajánlom Bognár úr Üres tányérról a semmit bejegyzésében szereplő Biliotheque Pascal c. filmet. http://youtu.be/qBBNftn9Q5E Perverzióért, pedofiliáért, prostitúcióért az európaiak sem mennek a szomszédba, pláne nem Kínába.