Régi szelek fújnak, régi szemetet kavarnak. A zsidóellenesség az ókor és a középkor hagyatéka. Az antiszemitizmus a modernitás betegsége. A zsidók akkor lépnek a színre, ha a polgárosuló társadalomban ők lesznek a polgárok, mert nincs más, aki helyettük vállalkozna, tömegeket szórakoztatna, tudománnyal foglalkozna, új dolgokkal foglalkozna. A régi szembekerül az újjal, s ebből lesz az antiszemitizmus, melyet a nem zsidók természetesnek, a zsidónak gondoltak természetellenesnek tartanak. Ha a társadalomban nincs mobilitás, nincs bővülés, csak a meglévő javak újraelosztása történik, a konfliktus kezelhetetlenné válik. A zsidók lesznek az egyenlőtlenség bűnbakjai. Mindez már megtörtént, újra nem történhet meg. De az emlék mindig felelevenedik, amikor stagnál, szovjet kifejezéssel élve pang a társadalom, nincs benne mozgás, nincs reménye annak, akik alul van, s szorong, aki felül van, mert nem tudja, meddig lesz neki jó. Ma megint régi szelek fújnak. A régi időket nem hozzák vissza, de a szemetet az új nemzedéknek kell eltakarítania.
Trackback link
http://vilagma.hu/orok-visszateres/regi-idok-regi-szelek/trackback/
17 komment
Kálmán says:
júl 12, 2012
A kollektív hangulat határozza meg a társadalmi történések jellegét.
A kollektív hangulat legjobb indikátora a tőzsdeindex.
http://vilagma.hu/kaosz-es/hangulatjelentes/
A kollektív hangulat hanyatlása számos elemi hangulati mechanizmuson keresztül vezet az antiszemitizmus felelősödéséhez is:
Positive mood – Negative mood
adventurousness – protectionism
alignment – opposition
benevolence – malevolence
clarity – fuzziness
concord – discord
confidence – fear
constructiveness – destructiveness
convergence – polarization
daring – defensiveness
desiring power over nature – over people
ebullience – depression
embrace of effort – avoidance of effort
forbearance – anger
friskiness – somberness
happiness – unhappiness
homogeneity – heterogeneity
inclusion – exclusion
interest in love – interest in sex
liberality – restriction
optimism – pessimism
practical thinking – magical thinking
search for joy – search for pleasure
self providence – self deprivation
sharpness of focus – dullness of focus
supportiveness – opposition
tendency to praise – tendency to criticize
togetherness – separatism
http://www.elliottwave.com/freeupdates/archives/2010/10/15/100-Forecasts-that-are-Materializing-Now-Part-1.aspx
Bognár László says:
júl 12, 2012
A tömör fogalmazás lehet az ok, meg az ellentétpárban rejlő érzelmi erő kibontásának szándéka, hogy előbukkan egy gondolat, amellyel egyet nem érthetek:
“… ebből lesz az antiszemitizmus, melyet a nem zsidók természetesnek, a zsidónak gondoltak természetellenesnek tartanak.”
Ha úgy vélnénk, a nem zsidók mindegyike természetesnek tartja az antiszemitizmust, ha egy sem volna, vagy egy sem lett volna a történelem során, aki emberhez méltó módon gondolkozna az antiszemitizmusról – akkor nagyon komoly tévedés áldozatai lehetnénk.
Ám biztos vagyok benne, hogy Csepeli György ezt nem így érti.
Kálmán says:
júl 12, 2012
“Káosz a fejekben” – ismételgetem mindig.
Az antiszemitizmus maga a káosz a fejekben! Egyik kórjelzője minden válságnak. Pár példa csak az elmúlt hetekből:
1. A szélsőjobboldali Szegedi Csanádnak bizony gyakran eszébe juthat manapság az elmúlt századforduló bécsi polgármesterének Karl Luegeré-nek híres kijelentése, amelyet Göring is átvett, az “Hogy ki a zsidó, azt én döntöm el”, miután kiderült, hogy félig zsidó származású.
2. Korózs Lajos, aki a Fideszhez mindenben hasonlító populizmust képviselő, teljesen megújulásképtelen MSZP nevében Mengelét emleget a rokkantnyugdíjas felülvizsgálatokkal kapcsolatban.
És a MAZSIHISZ, amely szervilis módon hajbókol a hatalomnak, inadekvátan közleményt ad ki Korózs kijelentésére reagálva.
3. A frusztrált Gerő András, aki antiszemitizmussal vádolja meg Romsicsot, ezzel szinte a teljes történész szakma megrökönyödését kiváltva.
Ezek a példák mutatják, hogy az antiszemitizmus – és sokszor annak helytelken emlegetése is – a hangulatromlás eredményeképpen létrejövő kaotikus gondolkodás jele.
Félelem, dezorientáció, irányvesztés minden szinten.
Még középtávon sem lehetünk optimisták.
Kálmán says:
szept 22, 2013
“teljesen megújulásképtelen MSZP”
Szekeres, Puch, Boldvai, Baja az MSZP befutó helyein
http://www.hirhatar.hu/hir/szekeres-puch-boldvai-baja-az-mszp-befuto-helyein
Kálmán says:
okt 3, 2013
http://www.hirhatar.hu/hir/maradtak-az-mszp-listan-puchek
Biztos befutó helyen jut be a következő országgyűlésbe is Szekeres Imre, Puch László, Baja Ferenc és Boldvai László.
http://nol.hu/belfold/20131003-hatrebb_huzott__nagy_oregek_?ref=sso
Kálmán says:
okt 6, 2013
“Az MSZP nem támogatta, hanem visszahúzta őt a reformpolitikában. Nem bocsátották meg neki, hogy Medgyessy után a vidéki küldöttek az apparátcsikokkal szemben őt tették a miniszterelnöki székbe. Az a szocialista párt, amely a megújulást úgy érti, hogy még mindig nem vonja vissza a politikából Puch Lászlót, Szekeres Imrét, Baja Ferencet, pedig ők voltak azok, akik a reformokat visszafogták, és talán a korrupcióban is lehetett szerepük. A megújulás azt jelentené, hogy ezeket nyilvánosan kivetik maguk közül.”
http://nol.hu/belfold/a_lenyulas_ot_nagy_hullama
Luczifer says:
júl 12, 2012
A nulla összegű játékok harcot, vagy trükközést generálnak. Ha erre épül a kultúra, akkor a zsidót szimplán utálják. Ha a kultúra mindenkinek egyenlőséget hirdet, de nem ad, akkor jön a frusztráció keltette, az irigységre és ellenérzésre késztető intézményesülő ressentimant és a gyűlölködő antiszemitizmus. Minél reménytelenebb az álmok valóra váltása, annál inkább előjön. Az ellenszer a bővített újratermelés. Ha mindenki egy kicsit álmai felé mehet, akkor a rendszer nem generálja az antiszemitizmust. Akkor is lesznek, mert ambiciózus tehetetlen selejt mindig van, de az mégiscsak kevesebb lesz, mint amikor rendszerszinten gyártják őket.
indiáner says:
júl 12, 2012
Te Kálmán, szerinted valaha volt olyan, hogy nem volt káosz a fejekben? Na persze, a te fejed kivétel, ez világos.
Kálmán says:
júl 12, 2012
Volt.
Legutóbb, amikor Gorbacsov és Reagen összeborult Reykjavikban azzal, hogy jobb a béke mint a háború 1986. október 12-én.
Rá három évvel összeborult az MSZMP és az ellenzék, hpgy jobb a többpártrendszer mint az egypártrendszer, jobb a szabad piac mint az állami gazdálkodás.
Rá egy évvel 1990. október 3-án egyesült Németország.
Rá egy évvel felbomlott a Szovjetúnió.
Rá nyolc évvel 1999. január 1-én megszületik ez európai közös pénz, az EURO.
S&P 500 index 1985-ben 200 pont, 2000-ben 1500 pont = 650% növekedés 15 év alatt!
S&P 500 index 2012-ben 1300 pont = – 13% 12 éve alatt!
http://www.nyse.tv/s-and-p-500-index-history-chart.htm
A 80-as 90-es évek fellendülésekor hol volt ez a rengeteg antiszemita és antiszemitázó, akik most előbukkantak a vermeikből?
Furcsa konszenzus és egyetértés uralkodott. Pozitív volt a hangulat.
Kálmán says:
júl 12, 2012
Indianer = Kósza 2.0
Kérem a személyeskedés kerülését.
Kálmán says:
júl 14, 2012
Találtam Indiánernek kristálytiszta gondolatokat a jelenből! Olvassa el Lánczos Vera: „Ne a farok csóválja a kutyát!” – avagy a demokratikus ellenzék éretlenségének szomorú példái c. cikkét.
http://galamus.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=150073:ne-a-farok-csovalja-a-kutyat-avagy-a-demokratikus-ellenzek-eretlensegenek-szomoru-peldai&catid=45:cslanczosvera&Itemid=72
Benne van pl. “a Fideszhez mindenben hasonlító populizmust képviselő, teljesen megújulásképtelen MSZP” kritikám magyarázata is.
Csepeli György says:
júl 13, 2012
Bognár Lacival egyetértek, jólllehet ha egy főnevet többes számba teszek, s hozzá rendelelek egy tulajdonságot vagy egy cselekvést, nyilván nem arra gondolok, hogy “minden” vagy “mindenki” az adott tulajdonsággal rendelkezik vagy az adott módon cselekszeik, akire az adott fövév vonatkoztatható. Ha erre gondolnék, akkor alkalmaznám a “minden” szót. Kálmán kérdésére azt válaszolom, hogy a “fellendülés” idején is velünk volak azok, akik most nagy számban hallhatók,láthatók, de akkor még volt remény, s emiatt nem nyilt pálya számukra. De most már nincs remény.
Kálmán says:
júl 13, 2012
Pár napja egy észak-alföldi kisvárosban beszéltem egy tanárnővel, akit nem rég ismertem meg munkám kapcsán. Beszélgettünk sok mindenről, szóba került az államosítás miatt ellehetetlenülő iskolarendszer is. Hamar tisztáztuk, hogy egyikünk sem szavazott a Fideszre. Kérdeztem, hogy akkor ő kire?
– A Jobbikra! Vagy szavaztam volna a zsidókra? – válaszolta az LMP-vel kapcsolatban.
Én nem vagyok LMP szimpatizáns, nem is szavaztam rá, de fájt ez a válasz. Realizáltam azt a velünk élő antiszemitizmust, amire Csepeli György gondolhat.
Kálmán says:
júl 14, 2012
Még két megjegyzés:
1. A “fellendülés” szó így idézőjelben használva nekem úgy jön le, hogy talán nem világos, hogy mit értek rajta. Nos, kerülni akartam a túlzottan szakmai tőzsdei szakzsargont, ezért fogalmaztam így.
fellendülés = bika piac (bull market), azaz emelkedő trend
2. Kérdésem (“hol volt ez a rengeteg antiszemita és antiszemitázó?”) természetesen költői volt. Valóban mindig voltak, de éppen a pozitív hangulat miatt véleményük nem volt népszerű ellentétben napjainkkal.
Annyiban nem értek egyet Csepeli Györggyel, hogy az én felfogásom szerint olyan nincs, hogy “most már nincs remény”. Olyan van, hogy ÚGY TŰNIK, hogy most már nincs remény. Azaz a helyzet percepciója reménytelen, de csak az. A valóságban az antiszemitizmus (és még nagyon sok negatív társadalmi jelenség) a hangulat javulásával vissza fog szorulni a pozitív szakaszokra jellemző szintre, tehát van remény.
Kálmán says:
júl 18, 2012
http://www.portfolio.hu/vallalatok/technikai_elemzes/szakadek_szelen_tantorgunk_kozel_a_death_cross.170214.html