Egyszer régen – valamikor a nyolcvanas évek végén, amikor már szemmel látható volt, hogy emberek tízezrei élnek, ha nem is feltétlenül fedél, de állandó, biztos otthon nélkül, egy szakmai megbeszélés során azt mondta nekem valaki, hogy tulajdonképpen hajléktalannak kellene számítani mindenkit, akinek nincs saját tulajdonú lakása. Hülyeség, válaszoltam kapásból, bár valószínűleg valamivel udvariasabban fogalmazva.
Rég beláttam, hogy igaza volt. Igaza lett. Sőt, nem is számolt minden lehetőséggel: ma már nem különösebben nehéz otthontalanná válnia annak sem, akinek saját tulajdonú fedél van a feje fölött. (Épül már – épül már? – Ócsa, és készül az önkormányzati és állami bérlakásokra vonatkozó felmondás új szabályozása…)
Gyakran eszembe jut mostanában ez a huszonvalahány évvel ezelőtti beszélgetés. és nem csak olyankor, amikor arról szólnak a hírek, hogy kilakoltatták a 73 éves özvegy Pomázi Mihálynét 19 négyzetméteres Frankel Leó utcai lakásából.
Hány család lehet, ahol hónapról hónapra kénytelenek föltenni a kérdést: együnk vagy a számlákat fizessük?
Az asszony a hetediken, aki kilenc évig ápolta magatehetetlen, beteg anyósát, és most, hogy kettesben maradtak kisnyugdíjas férjével, ötvenvalahány évesen nem tud elhelyezkedni.
A kétgyerekes fiatalasszony pár ajtóval odébb, akinek jutott ugyan annyi munka, hogy hetenként kétszer irodát takaríthat, de a férje már hónapok óta vagy egyáltalán nem kapja meg a fizetését, vagy odavetnek neki pár tízezer forintot azzal, hogy a többit „majd később” megkapja.
A középkorú egyedülálló férfi a másodikon, aki december vége óta munkanélküli.
A házban, ahol lakom – lakótelepi panel, csupa másfél szobás, 46 négyzetméteres lakás -, a havi rezsi, a közös költséggel együtt alaphangon is 45-50 ezer forint. Persze úgy, hogy takarékoskodik az ember vízzel-villannyal-fűtéssel. Ha pedig a rezsi mellett még lakbért is kell fizetnie… Az ilyen másfél szobásokat ezen a környéken 60-70 ezer forintért adják ki a valahol máshol élő tulajdonosok. A ház 264 lakása közül mindössze 7 van önkormányzati tulajdonban.
A hatvanas-hetvenes években épült lakótelepek lakásaiban jellemzően vagy ott megöregedett (megöregedett és egyedül maradt) nyugdíjasok laknak, vagy bérlők, akiknek legtöbbször azt sem engedi meg a lakás tulajdonosa, hogy bejelentkezzenek.
Több mint 10 éves adatokat tudok, de nem hiszem, hogy azóta nagyot változott volna a helyzet. 2001-ben a 3,8 millió magánháztartás mintegy egytizede lakott bérlőként, albérlőként, szívességi lakáshasználóként (és azt gyanítom, a „tulajdonos rokona”-ként lakók között is rejtőzik jó néhány bérlő vagy albérlő). Közel 700 ezer ember. Persze, nem kevesen lehetnek közöttük olyanok, akinek nem gond kifizetni havi hatvanezret, de akár havi kétszáz-háromszáz ezer forintot sem a bérleményért (pláne, ha nem is ők fizetik, hanem „hivatalból” jár nekik a bérelt ingatlan), de a többség biztos, hogy nem úri passzióból lakik bérlakásban, és nem azért, mert így valamiért ésszerűbb, kényelmesebb, hanem azért, mert nincs máshol laknia.
(És több mint 10 éves adat az is, amit már említettem máskor, más összefüggésben: hozzávetőleg félmillióan laknak olyan lakcímen, amelyre nem jelentkeztek be. Igen, tudom, ebben benne vannak a hanyagok is, akik bejelentkezhettek volna, de nem tartják fontosnak, és azok is, akik épp azt tartják fontosnak, hogy máshova legyenek bejelentkezve.)
Aki a sajátjában él, ha úgy alakulnak a körülményei, és képes fürdőszobán-konyhán osztozni, fogadhat „albérlőt”. Cserélhet kisebbre. Eséllyel próbálkozhat nyugdíjasházzal, idősek otthonával. Egyik sem könnyű, ám mégis: megoldás. Akinek viszont nincs sajátja…
Nem tudom, mennyien lehetnek ingatlantulajdon nélkül, a máséban, szűkös anyagiakkal, örökös bizonytalanságban. Négyszázezren? Százötvenezren? Vagy csak huszonötezren?
De vannak.
Nekik marad az újabb költözés: alacsonyabb bérű, lepusztult, esetleg másokkal közösen bérelt lakásba, mosó- vagy nyári konyhába (vannak még nyári konyhák?), közművesítetlen faházba, szerszámosbódéba, valahová a világ végére.
Vagy az utcára.
Trackback link
http://vilagma.hu/szegenyekgazdagok/maseban-elok/trackback/
19 komment
myrtille says:
jún 4, 2012
Mostanában gondolkodtam azon, eladom a házat, és nem veszek semmit, az csak kötöttség, bérelek egy lakást. Nos a bérelek egy lakást – gondolathoz: nincs megfelelő kínálat. Nem így vagyunk kitalálva.
KapitányG says:
jún 4, 2012
Myrtille, nagyon pontosan fogalmaztál. Kínálat van, csak nem megfelelő.
Egyrészt szociális bérlakások kellenének, sokkal-sokkal több, mint amennyi van. Másrészt azoknak, akik úgy gondolkoznak, hogy saját tulajdon helyett inkább bérlet, ne szerencse kérdése legyen, mit találnak és mennyi időre. Valakik építhetnének kifejezetten bérlakásokat. A jelenlegi kínálat zöme olyan, hogy kihalt a lakásból a mama vagy a papa, lehet, jó lesz majd a gyereknek, vagy majd eladjuk egyszer, de addig se álljon üresen, hát kiadjuk. Ha hosszú távra szeretnél bérelni, állandóan fenyeget az a veszély, hogy egyszer csak megjelenik a tulajdonos: “a lányom összeveszett a férjével, és ideköltözik”, vagy: “a nővérem fia összeköltözik az élettársával, ők jönnek ide”. És akkor menni kell.
17 éve bérelek… vannak tapasztalataim.
Luczifer says:
jún 4, 2012
A címet – máséban élők – én mesében élőknek olvastam. Olvashattam volna még mesébe illőknek is. De a poszt nem mese, semmi vágykivetítés. Csak a szorongást keltő való.
myrtille says:
jún 4, 2012
elsőre én is mesébe élőknek olvastam…
myrtille says:
jún 4, 2012
“mesében” bocsánat, kimaradt:)
Kálmán says:
jún 4, 2012
A “Balsors ül e tájon”-ban kifejtett álláspontom felfogható heves tiltakozásnak a szociális demagógia és populizmus ellen. Az ellen a járványosan terjedő betegség ellen, ami ott és – ezért írom – itt, ebben a bejegyzésben is tapasztalható. Mert mit lehet kezdeni egy ilyen állítással: “tulajdonképpen hajléktalannak kellene számítani mindenkit, akinek nincs saját tulajdonú lakása” ?
Ilyen alapon védtelen az is, aki nem rendelkezik versenyképes tudással, az is aki nem beszél nyelveket, az is aki nem egészséges, és természetesen halmozottan ezek kombinációi. KapitányG – beszéljünk világosan – azt állítja, hogy jobb vagyonnal rendelkezni, mint anélkül létezni. Mert a magántulajdon, a versenyképes tudás, az egészség mind vagyon (angolul: asset). KapitányG nem ott téved és nem abban szociálisan demagóg és populista, hogy végre erre a felismerésre 30 év után eljutott, hanem abban, hogy ezt kiemeli a többi közül. A tudásról, egészségről elfeledkezik, holott az ingatlan vagy egyéb tárgyi vagyon a legsebezhetőbb és legalacsonyabb megtérüléssel forgatható “vagyon” az egészséghez (No 1) és tudáshoz (No2) képest.
Véleményem szerint egy nem populista hozzáállás az lenne, ha azt hangsúlyoznánk, hogy olyan jogi, gazdasági környezetre kellene törekedni, ami a munkaerőt itt tartja, a bevándorlást fokozza, az oktatást mindennél szélesebb alapokon ösztönzi, az újraelosztást (adózást) pedig igazságosabbá teszi. Megadni mindent, hogy boldoguljon az EGYÉN és akinek sikerül, azt kötelezni arra, hogy segítse azt, akinek ez nem sikerül. Azt állítom, hogy özvegy Pomázi Mihálynét nem a lakása mentheti meg az éhhaláltól, hanem a társadalom szolidaritása.
A populizmus lényege, hogy egyszerű megoldásokat próbál adni. Követel és tünetileg kezel, ahelyett, hogy a valódi mechanizmusokat megértené és ennek megfelelő oki terápiára koncentrálna.
Lényegében ismét a versenyképes és szociálisan érzékeny kapitalizmus mellett érveltem. A Kedves Vezető iránymutatásai alapján ezzel szemben menetelünk 180 fokkal. Özvegy Pomázi Mihályné és az ő lakása csak e menetelés tünete.
Luczifer says:
jún 4, 2012
Kálmáné az 1000. komment! Nyert egy vendégbejegyzésre szóló meghívást, ahol, mint ünnepeltnek nem csak reflexiókban lesz alkalma kifejteni gondolatait. Reméljük elfogadja a szíves invitálást!
Kálmán says:
jún 4, 2012
Köszönöm! Megtiszteltetés számomra. Őszintén örülök.
Valóban van egy-két ötletem témának. Igyekszem elkészülni eggyel és küldöm Neked mail-ben. Bármelyik napra beszerkeszthető lesz.
vera says:
jún 4, 2012
Gratulálok! Én is várom a posztot.
diesiras says:
jún 4, 2012
Gyakran bekukkantok ide – érdemes! -, viszont ritkán szólok. Most talán van rá okom. Engem meghökkentett Kálmán sommás minősítése. Szerény meglátásom szerint a “versenyképes és szociálisan érzékeny kapitalizmus” melletti érvelés, illetve “a szociális demagógia és populizmus” között vannak azért fokozatok. Miért Kálmán és KapitányG állnának a két szélen? Habár a kommentelő a jó mellett érvel, a “kard ki kard!” harcmodort indokolatlannak és bántónak érzem. Erről eszembe jutott egy régi anekdóta (megjelent nyomtatásban, Z. L. írta meg, idézhetném, de anélkül is ki lehet találni a szereplőket): “Gyurikám, amit elmondtál a fórumon, mind igaz. Bizonyára te is így gondolod.” “Igen, János, így gondolom.” “Akkor nem értem és meg is kérdezem: ha igazad van, miért kell kiabálni?” Igen, igen, Kálmánnak igaza van, de miért kiabál? Halkan is magaslatra emelhetné a saját okosságát, ami talán nincs is olyan nagyon magasan, hogy a kívülállók ne értenék meg.
KapitányG says:
jún 4, 2012
Kedves Kálmán, hadd köszönjem meg a „szociálisan demagóg és populista” minősítést, ez eddig hiányzott a gyűjteményemből.
Nem, kedves Kálmán, nem 30 év után jutottam el a felismerésig. És most ezt emelem ki – máskor meg mást. Nincs szándékomban három-négyezer karakterben nagy társadalmi-gazdasági összefüggéseket kutatni, sem azokról szónokolni. Amióta csak jelen vagyok az interneten, igyekszem másoknak – elsősorban a közömböseknek, a fejüket félrefordítóknak, a „miért nem szerzett” (a „szerzett” behelyettesíthető sok mással: tanult, gondolt rá, tett félre, szült kevesebb gyereket stb.) álláspontján lévőknek – megmutatni a kívülrekedtek, különösen pedig a peremen kapaszkodók helyzetét. Hadd idézzek neked egy régi kommentváltást, abból az időből, amikor még csak az ország lakóinak mintegy 13 százaléka, 1 millió 300 ezer ember élt halmozott szegénységben.
(Aki megszólított, külföldről írt, elnézést, de nem pótolom az ékezeteket)
M. 2003. szeptember 2.:
Kedves KG,
Orulok a topicodnak, es orulok annak is, hogy ezt a cikket hoztad!
A cikkel persze van nehany bajom, de ezeket sajnos nem irhatom le, mert tamadasi feluletet kepeznek.
Inkabb azt kerdezem – a cikk kapcsan is, no meg az altalanos szegenyseg temara reagalva – hogy meddig mehetunk el NEGATIV allasfoglalassal, tagado kritikaval? Nyilvan az idok vegezteig, mikozben a szegeny megszegenyebb lesz, stb.
Miert vagyunk felhaborodva a korhazak, tanintezetek privatizaciojan? Hiszen tudjuk, hogy a privatizacio a rendszer szerves resze. Harcoltunk erte, hogy a KOLLEKTIV szellem visszaszoruljon, hogy a tarsadalmi tulajdon lecsokkenjen, megszunjon.
Alapveto emberi jogunknak tartjuk, hogy az egyik ember kihasznalhassa, kisemmizhesse a masikat. Most vegre elertuk ezt, boldognak kellene lennunk, es nem nyavajognunk.
A szegeny a sajat hibajabol szegeny, hiszen lehetne gazdag is. Miert nem az? Vagy esetleg ennek a szemleletnek van valami hibaja?
A 30-as evekben meg valamennyire allt, hogy a munkasnak nem tobb a bere, mint amit maganak kicsikart. Ma mar ez persze nem all, hiszen megszuntek a szakszervezetek, vagy legalabbis erotlen, jelentektelen statisztak, szemleloi es nem aktiv resztvevoi a bertargyalasoknak (mer ha van ilyesmi egyaltalan).
A 30-as evekben meg voltak munkastuntetesek, sztrajkok. Ma hol van ilyesmi (Magyarorszagon)?
A kerdeseidre addig nem lesz valasz, mig ossze nem szedjuk magunkat es amig nem gondoljuk vegig az alapveto kerdeseket. Nem eleg felsorolni mindazt, amit NEM akarunk. El kell jutnunk odaig, hogy megfogalmazzuk, MIT AKARUNK HELYETTE!?
Erre persze sem Tamas Gaspar Miklosnak, sem az ATTAC-nak nincs elegendo batorsaga. Jelenleg a rombolas korat eljuk, nem az epiteset. Talan mindannyian segitunk egy picit a kapitalizmus lerombolasaban. Magunk alatt vagjuk a fat.
Esetleg nem rombolunk, csak sajnalkozunk, hogy milyen szomoru is a helyzet.
Jol van, tudom, hogy remenytelen eset vagyok ezzel a hosszutavra eloretekintessel, ahelyett, hogy en is vinnek egy szivarvanyszinu transzparenst a menetben.”
KG 2003.szeptember 4.:
“A kerdeseidre addig nem lesz valasz, mig ossze nem szedjuk magunkat es amig nem gondoljuk vegig az alapveto kerdeseket. Nem eleg felsorolni mindazt, amit NEM akarunk. El kell jutnunk odaig, hogy megfogalmazzuk, MIT AKARUNK HELYETTE!?” – írod.
El kell jutnunk. De én úgy érzem, hogy nagyon sokan odáig se jutottak el, hogy lássák a problémákat. Nagyon sokan – és valószínűleg közéjük tartoznak azok is, akik az emberek anyagi körülményeire kiható döntéseket hozzák – egész egyszerűen el sem tudják képzelni egy sajnos egyre növekvő létszámú réteg helyzetét.
Ha annyit érek el ezzel a topiccal, hogy egyetlen ember is elgondolkozik azon pl., hogy mit jelent, hogyan lehet akkora összegből élni, mint amekkora összegből élnek ma Magyarországon jobb sorsra érdemes családok – úgy gondolom, már nem volt fölösleges. Ha annyit sikerül elérnem, hogy azokat a számokat, amelyeket lehetőségem van sorolni, nem puszta számnak látja ezentúl valaki, hanem elképzeli a konkrét helyzetet, elképzeli azokat az embereket, akik ezt a helyzetet valóságként élik meg – már megérte.
Ezért indítottam a topicot. Valami olyasmit mondtál a tüntetés kapcsán indított topicban, hogy aki nem a távoli jövőt nézi, hanem a jövő hetet, az ne tüntetni menjen, henem gondolkozzon.
A megoldást nem tudom. A közös gondolkodáshoz ennyit tudok hozzátenni. Talán több, mint vinni egy szívárványszínű transzparenst a tüntetésen.
És – bár nagyon-nagyon tisztelem és irigylem A nyomor széle blog gazdáját, L. Ritók Nórát, hogy ő nemcsak megmutat, hanem tesz is – ma sem tudok mást mondani.
Tábori Kornél újságíró írta 1910-ben: ,,Az újságírónak meglátónak kell lennie, észrevevőnek, kérdezőnek. (…) Annak, amit látok, nem keresem itt a biológiai, szociológiai és etikai magyarázatait, hanem beérem vele, hogy rögzítsem szóval és képpel’’
Úgy gondolom, ez nemcsak egy újságírónak lehet elegendő program, hanem egy bloggernak is.
Kálmán says:
jún 4, 2012
Kószának már mondtam, hogy a tömörítés miatt sarkít az ember, attól lesz ilyen “Puzséros”.
—
“hajléktalannak kellene számítani mindenkit, akinek nincs saját tulajdonú lakása” – ezen a mondaton gondolkodom reggel óta, de így 12 órával később is sutának tűnik…
Talán akkor úgy közelítem meg, hogy aki a hajléktalanságban a lakás hiányát látja a legnagyobb problémának, az téved.
KapitányG says:
jún 5, 2012
Tényleg az jön le a bejegyzésből, hogy “a hajléktalanságban a lakás hiányát” látom “a legnagyobb problémának”?
A mondatot pedig, amelyiken reggel óta gondolkodsz, valamikor 1987-1988 táján mondta egy kolléga. Az 1990. évi népszámlálásra készültünk éppen, arra, amelyiken a II. világháború utáni népszámlálások történetében először vetett fel módszertani illetve kérdőív-szerkesztési kérdéseket az, hogy vannak olyan emberek, akiknek nincs állandó bejelentett lakcímük, és vannak – bejelentett állandó lakcímmel vagy anélkül – valódi hajléktalanok is.
Kálmán says:
jún 5, 2012
Nekem a post úgy jött le, mint egy kesergés a szegénységről és nyomorúságról, amiben egy nagyon súlyos, általában visszafordíthatatlan végső stáció a lakás elvesztése.
Gondoltam, hogy arról írok, hogy más országokban (USA, UK) a társadalom lényegesen nagyobb százalékának soha nem adatik meg saját lakásban lakni, mégsem a nyomor szimbólumai, de aztán máshogy közelítettem meg a témát. Próbáltam az okokról írni és elhelyezni általánosságban az ingatlant, mint vagyont.
Érteni vélem, hogy mire gondolsz, de látni kell, hogy naponta ezrek halnak éhen a világban, ahhoz képest a lakás elvesztése kisebb probléma ill. hogy a hajléktalanság egy borzalmas, rettenetes helyzet, amiben nem a lakás elvesztése a legsúlyosabb probléma, hanem az – erről írtam -, hogy egészség (általában életkor) és tudás (munkanélküliség) és szociális támasz (család) nélkül maradnak emberek a teljes végső kétségbeesésben.
Ide kell benyomni a pénzt! Nem érdekel, hogy iszik, hogy maga tehet róla. Ezeket az embereket állami pénzen el kell tartani!
Amit én tudok tenni az az, hogy a szegény gyerek étkeztetésre adok 1%-ot, a másik 1%-ot pedig már évek óta egy nyugdíjas otthonnak adom.
vera says:
jún 4, 2012
Mi bérlünk. Nem olcsó, de egyszerűbb, ha költözni akarunk. És sokkal jobb helyen van, mint a lakásunk volt.
Luczifer says:
jún 4, 2012
A bérlés sokszor olcsóbb, de legalábbis versenyképes a sajáttal. Ha van valakinek egy 10 milliós lakás annak a 10 milliónak a kamat min. 500 eFt. azaz évi 500 eFt-ért „bérli” a lakást. Ez majdnem piaci ár. Ettől függetlenül nálunk a máséban élni bizonytalanság érzetet, szorongást szül. És ebben a posztnak nagy igazsága van.
vera says:
jún 4, 2012
Persze, értem, hogy szülhet szorongást. Ma Magyarországon nincs jól kitalálva ez a bérlés dolog, és valóban, van olyan barátunk, aki szintén bérel, és feszt költözködik, mert évente eladják ‘alóla’ a házat. Majd meglátjuk, nekünk hogy válik be.
myrtille says:
jún 4, 2012
Pont ilyen terveim vannak, kiszámoltam, ha eladom a kamatokat lakbérbe fektetem, illetve így számolok vele. Sajnos “hivatásos” bérlakás nincs nagyon.
myrtille says:
jún 4, 2012
Egyszer éppen akkor tévedtem Párizsba, amikor “lakcím nélküliek” demonstráltak a Szajna bal partján. A kifejezés pontos.
Valahol laknak, élnek, alszanak, esznek, szeretnek.