Világválság ide, baloldali defenzíva oda, talán csak beszűkült tudatomnak köszönhetően érzem úgy, s velem együtt még sokan mások, hogy Magyarország egyre élhetetlenebb. Seregnyi honfitársunk csomagol, s foglal magának új hont s állást valahol nyugatabbra. Tony Judt könyvét olvasva eszméltem rá, hogy a fejlett országok fajsúlyosabb gazdasági, társadalmi korrekciója nélkül a menekülés hiábavaló. Ugyanis nyugatra vándorolt hazánkfiait is utoléri a válságra, bizonytalanságra adott reakciók cunamija, úgymint protekcionizmus igény, rendvágy, biztonságvágy… Nagy kereslet van a válságból kivezető út útjelző cölöpeire, ám a politikai-gazdasági iránymutatások legtöbbje csak egy másik, talán még mocsarasabb vidékre vezet. Másfele kellene mennünk! De merre? A balra vezető utakat térképezi fel a 2010-ben elhunyt brit történész Tony Judt Balsors ül e tájon. „Ma ott tartunk, mintha a huszadik század nem is történt volna meg” c. könyve, melyet egykori tanítványa, Timothy Snyder a már súlyosan beteg Tony Judttal folytatott beszélgetések alapján rendezett sajtó alá.
A könyv a bizonytalanság koráról szól, s arról, hogy „fogalmunk sincsen arról, hogy milyen világot fogunk örökül hagyni…, de többé nem ringathatjuk magunkat abba az illúzióba, hogy hasonlítani fog a miénkre.”
A baloldal roskatag állapotát is rögzíti, s szól a teendőkről, az igazi kérdésről, „milyen feltételek között lehetséges és érdemes élnie az emberek összességének”. Mi az elfogadható élet? Mit kell ezért tennünk (az államnak)? A gazdasági hatékonyság és a termelékenység helyén való célok, de nem kizárólagosak, az etikai szempontok és a tágabb társadalmi célok figyelembevétele nélkülözhetetlen. A közösség számára legelőnyösebb módon kell szervezni ügyeinket.
A bizonytalanság korában legtöbben politikai szimbólumokban, jogi eszközökben és fizikai korlátokban keresnek menedéket, s ezt a territorális állam tudja biztosítani számukra. Ennek következménye lehet az államtól való függés növekedése, hiszen például jótékonysági alapon a magánszektor nem foglalkoztat senkit. Az állam teendőiről kell gondolkodnunk, újra kell gondolnunk az államot. De mindenekelőtt el kell ismerni azt a kárt, amit a túlhatalommal bíró uralom okozott és okozhat, s ez az erőszakos hatalomgyakorlással kapcsolatos. Az államnak tolerálnia kell az ellenvéleményt megfogalmazókat, a hatékonyság pedig önmagában nem lehet alap a nagy egyenlőtlenségek igazolására. További veszély, ha az állam hibázik, drámai nagyságrendben teszi, ezért mindig „mérlegelni kell, hogy az állam intézkedéseinek hasznossága milyen arányban van az egyéni tudás és kezdeményezés elnyomásából fakadó kockázattal. A válasz a körülményektől függ, és nem lehet dogmatikus módon eleve meghatározni.”
A baloldal folyamatos defenzívában van, mivel nincs egy hozzákapcsolható mindent átfogó elmélet. A vallás újrafelfedezése sem inspirál sokakat cselekvésre. Ugyanakkor Judt nélkülözhetetlennek tart egy olyan nyelvet, amely az erkölcsi irányultság kifejezését szolgálja, azaz „a célok nyelvén kell beszélnünk”. „Nem kell elhinnünk, hogy célkitűzéseink feltétlenül megvalósulnak. De fontos, hogy higgyünk bennük.” Az egyenlőtlenség csökkentése talán a legfontosabb cél. „… a legkülönbözőbb erőforrásokhoz történő egyenlőtlen hozzáférés – a különféle jogosultságoktól kezdve a vízig – a kiindulópontja bármilyen, a világ működését érintő valóban progresszív bírálatnak.” Az egyenlőtlenség növekedésére leírt példa az a törekvés, mely szerint sokan zárt lakóparkokban akarnak élni, hogy távol tartsanak, kirekesszenek másokat. „…olyanok közelében élni, akiknek a körülményei folyamatos erkölcsi tehertételként nehezednek környezetükre, a gazdagoknak se valami kellemes… Az önzés még az önző emberek számára is kellemetlen.”
A napokban megjelent A jövő képlete: kevesebb munka, több élet c. cikket olvasva talán nemcsak a Judt által preferált tudás-centrikus és tőkeintenzív iparágakra koncentrálás az egyetlen út, van út a kevesebb munka, több élet irányában is…
Judt Keynes tanácsát ajánlja megfogadni: „Nem elég, hogy javaslataink pusztán a korábbiaknál jobb állapotokhoz vezessenek; lényegesen jobbnak kell lenniük ahhoz, hogy a bevezetésükkel járó gyötrelemért is kárpótlást nyújtsanak.” (Mit szól ehhez Bokros Lajos vagy Bauer Tamás, akik őszintén csak „vért és verítéket” ígérnének? Nem felelőtlenség-e ez is? Őszinte, ám reménytelen jövőképükkel a (hiú)reménnyel és (idegen)gyűlöletbe mártott vastag populizmussal seftelők karjaiba tolják a reményt vesztett szavazókat.)
Trackback link
http://vilagma.hu/szegenyekgazdagok/tony-judt-balsors-ul-e-tajon/trackback/
33 komment
Kálmán says:
máj 10, 2012
Mottóm: Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Bokros és Bauer véleményét osztom, akik csak „vért és verítéket” ígérnének. A válságot nem lehet megúszni. Jó megoldása nem volt, most sincs és sosem lesz a deflációs depresszióknak. Ez az élet (gazdasági) rendje.
A szellemi bizonytalanság következménye a gazdasági bizonytalanságnak. Divat temetni a klasszikus liberális, konzervatív nézeteket. A minél kisebb állam eszményét, a magántulajdon előnyeit a köztulajdonnal szemben, a szabad vállalkozás, a verseny, a szabad kereskedelem, a szabad piac jótékony hatását, a kollektivizmus helyett az individualizmus dicséretét, az állami bürokrácia helyett az egyéni jogot és felelősséget, altruizmus helyett az önkéntes szolidaritást.
Teljesen téves Indianer azon diagnózisa, hogy a baloldal defenzívába szorult volna. Éppen fordítva: a deflációs depressziókban a társadalom mindig a baloldali válaszokat preferálja. 1933. március 4-én hirdette meg Roosevelt a New Dealt, miközben a náci Németország fasiszta államkapitalizmust épített. Obamát szokás vörös csillaggal ábrázolni, szocialistának csúfolni:
http://www.spreadshirt.com/obama-socialist-C3376A9185439
Az amerikai bankokat, biztosítókat államosították. A Lehman Brothers azért dőlt be, mert ezt nem tették meg vele.
A Fidesz balodali programmal nyert:
http://ujszo.com/online/velemeny-es-hatter/2011/10/23/magyarorszag-tragediaja
Orbán is amit tud államosít, központosít, az egyén helyett az állam vállalkozik, már állami mobilcéget is akar. Stb. stb.
Bezzeg fellendüléskor éppen fordítva! Kádár a háztáji után engedi a GMK-zást, elindulnak a butikok, a magántaxik, a legvidámabb barakk gulyáskommunizmusa. Édesen, kellemesen omlik össze a szocialista rendszer és alakul át békésen kapitalizmusba.
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Csak csak vért, verítéket és könnyeket ígérek!
Kósza says:
máj 10, 2012
A folyamatos gazdasági fejlődésre épülő pazarló világrendet előbb-utóbb fel kell hogy váltsa a Föld minden emberének egyaránt egyre magasabb életminőséget biztosító takarékos világrend.
Azt nem tudom, hogy ez mikor következik be (évszázadok, vagy évezredek múlva), de félek, hogy az átmenet iszonyú összeomlással kezdődik. Nagy szenvedések árán fogja felépíteni az emberiség az aranykort.
Lehet, hogy az összeomlás már megkezdődött?
Kósza says:
máj 11, 2012
A gazdaság, az állam csupán eszköz az ember általános életminőségének javításához.
Azt nem tudhatjuk, hogy a kapitalizmust követő gazdaság hogy fog működni, mint ahogy azt sem, hogy a képviseleti demokráciát felváltó politikai struktúra milyen lesz, de az biztos, hogy az állam szerepe erősen csökkenni fog, hogy a helyi politikának, a közvetlen demokráciának biztosítson döntő szerepet.
No, persze ehhez fel kell nőni az emberiségnek.
Rózsa Tatár says:
máj 10, 2012
Azt hiszem, a járható út, mint legtöbb esetben, az egyensúlyban rejlik… Az egyéni kezdeményezéseket letörő mindenható kommunista típusú államhatalom éppúgy összeomlik, mint az kiélezett individualizmust zászlajára tűző neo-liberalizmus. Az állam felelőssége talán ennek az egyensúlynak a tiszteletben tartásában leledzik, talán ahogy a futballbíró is szemmel kíséri a meccset, sípjába is fújhat, sárga és piros lapot osztogathat, de őmaga nem rúg a labdába…
Az állam-bácsi nem elnyomó, pénzünket elszedő zsebtolvaj, hanem az érdekek egyensúlyára ügyelő közérdekű szerv, a köz szolgálatában, és nem hajlik maga felé a keze! Legalábbis ideális esetben.
Szép ideál lenne a szabadság mindenben (piac, vállalkozás, verseny, stb.), az önkéntes szolidaritás és felelősségtudat, ha egy idő után nem fogná be a korlátlan harácsolás, az elfojthatatlan önzés, mint az egyazon mosási ciklusba vetett fehérneműt a farmernadrág…
Kálmán says:
máj 10, 2012
A szabad piac természetesen öntisztul – összeomlik, majd meglepően hamar és magától magához tér. A szabad piaci verseny maga az élet.
A gyenge, a beteg, a pazarló elvész és erős, egészséges, hatékony lép a helyébe. Hiányzik a Lehman Brothers? Nem. Feljebb van index? Feljebb.
Luczifer says:
máj 10, 2012
Ha rám hallgatna a baloldal, nem nagy elméletekben óhajtana gondolkodni, hanem terápiákban. Nem egy önmagát ismétlődő világot kellene tervezgetni, hanem egy változó világ szereplőit kell felkészíteni arra, hogy mindig változik a világ. Segíteni kell abban, hogy tudjanak változni. És amíg a modern kor ilyen-olyan mutációiban élünk ez a feladat meg is marad. A filozófusoknak szevasz! Jöjjenek a szocioterapeuták, a stalkerek! A mi vezetőink erre a feladatra látványosan alkalmatlanok. Bal, jobb u.a. Félek nem is értik. Ezért amikor ők ígérnek vért, verítéket és könnyet az nem a helyzet megismerésének, hanem a tehetségtelenség csendes beismerésének a következménye.
indiáner says:
máj 13, 2012
Kálmán, a haramia jelzőt a piacra is rá lehet akasztani. Kő kövön nem marad, amire a „haramia” piac ráteszi a „mocskos kezét”.
Nem tudok jobbat, mérték, minőség, humánum, sportszerűség. Önmagában (szabályok nélkül) a piac ugyan magasról tenne minderre. Ha a piacon múlna, talán a rabszolgaságtól sem szabadultunk volna meg. Biztos lenne egy közgazdász, aki megmagyarázná, miért racionális (valóban racionális és kibaszottul embertelen) a rabszolgák behurcolása Afrikából. Azért, hogy a bunkósbotot baseball-ütőre, a véres gyilkosságot vértelen karaktergyilkosságra cseréljük, vagy kilakoltatásra cseréljük, kár volt kijönni a barlangból.
Vért, verítéket ígértek itt mindig: „most egy kicsit/elég/nagyon nehéz lesz, de aztán…” De „aztán” többnyire rosszabbra fordult. Ha semmit nem csinálunk, ez akkor is megvalósul. Sőt, aki nem dolgozik, nem hibázik, kb. eddig visz ez az út.
Kálmán, „A gyenge, a beteg, a pazarló elvész és erős, egészséges, hatékony lép a helyébe. Egyfelől evolúciós mechanizmus, másfelől csak néhány lépés, hogy deportáljuk a gyengéket, akárkiket. (A sólymok, ha nem boldogulnak velünk (emberekkel, villanyoszlopokkal) dögöljenek meg?)
Rózsával értek egyet: „Az állam felelőssége talán ennek az egyensúlynak a tiszteletben tartásában leledzik, talán ahogy a futballbíró is szemmel kíséri a meccset, sípjába is fújhat, sárga és piros lapot osztogathat, de őmaga nem rúg a labdába…” Szerintem a piacnak és az államnak is bennünket (az emberek többségét) kell szolgálnia és nem fordítva. Az állam ne gyengüljön, dolga van az oktatásban, szociális ellátásban, fogyasztóvédelemben, miegymásban, rögzítse a „szabályokat” és őrködjön a fairplay betartásán, nagyjából ez a szerepe.
Vért, verítéket avagy a másik végleten Kánaánt ígérni… na ezektől kéne már szabadulni, az első már megvolt ebben az országban. A második meg soha nem jön el. Meg is halnánk az unalomtól.
Átláthatóbb viszonyokkal, több beleszólással a közügyekbe, egyenlő(bb) esélyekre és „tisztább játék”-ra törekvéssel megelégednék.
Úgy látom, nemcsak a vezetőink, de a választók sem nőttek fel a feladathoz. Passzivitás, mozdulatlanság jellemzi a T. Választókat is.
Kósza says:
máj 13, 2012
“Úgy látom, nemcsak a vezetőink, de a választók sem nőttek fel a feladathoz. Passzivitás, mozdulatlanság jellemzi a T. Választókat is.”
A vezetők olyanok, mint amilyent a helyzet megenged. A társadalmi elvárásokat, a társadalom erkölcsét, szóval a helyzetet mi választók hozzuk létre.
Mi a teendő, ha az állam nem polgárainak érdekét szolgálja? Erre kellene minden választónak megadnia a választ.
Kálmán says:
máj 13, 2012
4 megjegyzés.
1. A szabad piac nem azt jelenti, hogy nem szabályozott. Jellemzően éppen a szabadság érdekében szokás szabályozni (kartell és monopólium ellen). Illetve a legfejlettebb piacokon a megfelelő feltételek biztosítása és transzparencia érdekében van számos szabály (kereskedési feltételek, gyorsjelentés stb.).
2. A piaci verseny hasonló a biológiai evolúcióhoz, de mi ezzel a baj? Az egyetemi felvételi és vizsgarend is hasonló, aki nem éri el a ponthatárt, azt nem veszik fel vagy kibukik.
A piaci szereplők nem emberek. A veszteséges gyárakat be kell zárni. Az elbocsátott dolgozókon kell csak segíteni, nem a gyáron és nem azzal, hogy a hatékony munkát összekeverjük a szociális támogatással.
3. Azt hiszem Luczifer észrevétele jogos. A jobb/bal felosztás helyett a magántulajdont előnyben részesítő, piac barát/ kollektivizáló, államosító megkülönböztetés hasznosabb.
4. Ha megpróbáljuk mégis azonosítani a baloldali politika kvintesszenciáját, talán a fokozottabb szociális érzékenység az.
Válságban, amikor az erőforrások szűkülnek, hatalmas a kísértés a baloldali populista demagógiára (Te éppen ezt demonstrálod evolúciós okfejtéseddel). Ha van kihívása a baloldalnak, akkor az éppen ennek a kezelése.
Erről írtam, Bokrossal és Bauerrel egyetértve, hogy ez reménytelen feladat. De megnézheted Gyurcsány népszerűségét is.
indianer says:
jún 2, 2012
Ez ide való: Arabok, ne kövessétek Kelet-Európát! – http://www.metazin.hu/node/2538,
na és “Norvégia” is: http://www.metazin.hu/node/2279
Kálmán says:
jún 2, 2012
Arabok:
Az ,hogy fejletlen demokráciában a privatizáció zsákutcába vezet, nem a privatizáció hibája, hanem a fejletlen demokráciáé.
Norvégok:
A jóléti állam és az erős magánszektor nem kioltják, hanem erősítik egymást az adóbevételek emelkedése révén. Ez van általában a világ jobbik felén.
Norvégia speciális eset. Olaj nagyhatalom. Olaj nélkül nem tudna fenntartani állami egészségügyet és oktatást. Nem lenne
—
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Kálmán says:
jún 2, 2012
http://fn.hir24.hu/vilag/2011/02/25/sosem_fogy_ki_fold/
A világ 20 legnagyobb olajkitermelője
1. Oroszország
2. Szaúd-Arábia
3. Amerikai Egyesült Államok
4. Irán
5. Kína
6. Mexikó
7. Kanada
8. Egyesült Arab Emirátusok
9. Irak
10. Kuvait
11. Venezuela
12. Nigéria
13. Norvégia
14. Brazília
15. Angola
16. Algéria
17. Líbia
18. Kazahsztán
19. Nagy-Britannia
20. Azerbajdzsán
Kálmán says:
jún 2, 2012
A jóléti állam és a demokrácia az kettő. Indianer jól érezné magát Türkmenisztánban.
http://posztinfo.hu/kiemelt/turkmenisztan-ahol-ingyen-van-a-benzin/
Türkmenisztán: ahol ingyen van a benzin
A közép-ázsiai állam egy hagyományos autoriter rezsim, melynek felső vezetése az energiahordozók révén váratlanul meggazdagodott. A lakosság ingyenesen jut vízhez, gázhoz, elektromos energiához meg 5 kiló sóhoz.
—
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Kálmán says:
jún 2, 2012
Ami Türkmenisztánban folyik az állami szintre emelt pazarlás. Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
A norvégok legalább okosabbak:
“A készletek gyors fogyatkozása miatt hamarosan elveszti az ország a legjelentősebb jövedelemforrását. A gazdasági visszaesés megakadályozása érdekében létrehozták a Nemzeti Kőolaj Alapot, amelyre évek óta félretesznek az állami költségvetésből. Már több mint 50 milliárd dollár gyűlt össze.”
http://hu.wikipedia.org/wiki/Norv%C3%A9gia
Kálmán says:
jún 2, 2012
Ezt javaslom elolvasni Indianernek:
“Tsipras az európai Chávez. Tsipras kommunistaként kezdte, most is az, nem változott. Ha nyer, akkor valószínûleg beváltja programjának nagy részét, és akkor a görög gazdaság káoszba fog zuhanni. Nem ért máshoz mint a költekezéshez és államosításhoz (az utóbbi az elõbbi fedezete próbál lenni). Ha õ nyer, akkor szinte biztos, hogy a görög eurónak vége…”
http://www.zsiday.hu/blog/euroch%C3%A1vezp%C3%A1nik
—
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indianer says:
jún 3, 2012
Kálmán, hű, de szorgos voltál! Majd próbállak követni, de előbb brokkoli főzelék, azután biciklizés, azután Quimby. Szép vasárnapot!
Kálmán says:
okt 14, 2012
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
“„Szocialista országban nőttem fel, és láttam, hogy a szocializmus mit művel az emberekkel. Nincs remény, nincs szabadság és nincs a teljesítményre való büszkeség. Az ország egyre szegényebb és szegényebb lett”
http://www.168ora.hu/globusz/magyar-milliardos-tevereklamban-uzent-a-szocializmus-ellen-103915.html
http://www.youtube.com/watch?v=UnX7TNFIELg
indiáner says:
okt 14, 2012
Emlékeim szerint a szocializmusban nem volt hajléktalan és munkanélküli, továbbá Jobbik és Magyar Gárda sem, ja és 2-3 millió ember annak a rendszernek köszönhette a felemelkedését (Hankiss Elemér), a jelenlegi rendszernek pedig a lecsúszást köszönhetik.
A piacnak legalább olyan mocskos a mancsa, mint az államnak, csak máshogy.
Kálmán says:
okt 26, 2012
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Napi államosítás: a meteorológiai szolgálat
http://vastagbor.blog.hu/2012/10/26/napi_allamositas_az_idojarasjelentesen_a_sor
Kálmán says:
okt 26, 2012
Szavatartó, megbízható, biztonságos, perelhető üzleti partner az állam?
Ennyi pénzzel még sosem tartoztak a közintézmények
http://www.vg.hu/gazdasag/onkormanyzatok/ennyi-penzzel-meg-sosem-tartoztak-a-kozintezmenyek-389732
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Kálmán says:
nov 19, 2012
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Napi államosítás: vöröskereszt.
http://vastagbor.blog.hu/2012/11/19/a_voroskeresztet_is_allamositanak
indiáner says:
nov 19, 2012
Az állami szabályozás nem egyenlő államosítás.
A Vöröskereszt államosítása horror.
Kálmán says:
dec 3, 2012
Jaksity György:
“Azok az országok sikeresek, amelyek a lehető legszélesebb képviseletet biztosító demokrácia és választási rendszer talaján állva, szabadversenyes, minél kevesebb állami beavatkozással terhelt, de ugyanakkor jól szabályozott, kiszámítható, a magántulajdont, a szerződéseket betartó és betartató inkluzív intézményrendszert működtetnek – a történelem, a mai kutatások és a gyakorlat is ezt igazolják.”
http://index.hu/gazdasag/penzbeszel/2012/12/01/diktatorok_kezikonyve/
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indiáner says:
dec 5, 2012
Nagyon jó cikk! Köszi!
Még ezt a részt emelném ki:
“…nagy a veszély, hogy a diktatúra megdöntése helyett csak a diktátor megdöntése történik meg, hogy a korábbi politikai-gazdasági hatalmi elit helyét újabbak vegyék át, és minden menjen tovább az eredeti keretek között, amíg az ország teljesen össze nem omlik…”
Kálmán says:
dec 29, 2012
Beteszi a lábát az állami monstrum az iskolákba
http://hvg.hu/itthon/20121228_iskola_valtozasok_2013
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indiáner says:
dec 31, 2012
Ennél már csak az egyház nyomulása hátborzongatóbb.
Kálmán says:
jan 3, 2013
“A szegénységre a több kapitalizmus a válasz.”
http://hafr.blog.hu/2013/01/03/tobb_kapitalizmust
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indiáner says:
jan 4, 2013
“kapitalizmussal szembeni ellenérzések nagy része egyszerű tudatlanságból, kisebb része a versenytől és a vesztes pozíciótól való félelemből fakad. Ha értelmes politikai közegünk lenne, mind ezeket a motívumokat jelentősen csillapítani lehetne.”
– Ha a nagymamám csilingelne…
Kálmán says:
feb 5, 2013
Csepeli György:
“A mai rohamos visszaállamosítás semmi jót nem ígér.”
http://vilagma.hu/kaosz-es/leviatan-kolykei/
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indiáner says:
feb 5, 2013
“Csődbe ment az egyik legnagyobb magyar futárszolgálat”
http://mindenamilogisztika.blog.hu/2012/08/23/csodbe_ment_az_egyik_legnagyobb_magyar_futarszolgalat
“A lap szerint a sofőrök második hónapja nem kaptak fizetést. A lízingcég az autókat pénteken elvitte a cég telephelyéről, a cégvezetők pedig már nem érhetők el telefonon.
A főként belföldi megrendelésekből élő XPS több ügyfelének tartozik pusztán azért, mert az utánvéttel kiszállított áruval nem számoltak el az eladó felé”
Kálmán says:
feb 12, 2013
“The problem with socialism is that eventually you run out of other people’s money [to spend].”
“Az a baj a szocializmussal, hogy addig tart, amíg el nem fogy a másoktól elrabolt pénz.”
Margaret Thatcher
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
Kálmán says:
jún 28, 2013
Előre fizetős tankönyvek
Az iskolák államosításának újabb lépése is káoszt okozott: a központosított tankönyvbeszerzésről sokan azt hitték, hogy átverés, mert a gyerekek címére jött egy csekk a Kellótól, amin július végéig kell befizetni a jövő évi tankönyvek árát. Az állam előre fizettet a szülőkkel, miközben több megrendelés hibás, az árak letörése helyett pedig van, ami drágább, mint tavaly.
http://nol.hu/belfold/20130628-elore_fizetos_tankonyvek
Kő kövön nem marad semmi abból, amire a haramia állam ráteszi a mocskos mancsát!
indiáner says:
jún 28, 2013
“…2014 “turbulens” év lesz Európában… …egy sikeres társadalomhoz meg kell találni az egyensúlyt a szabadpiac és az állami felügyelet között. Mint mondta, teljesen szabad vállalkozások esetén nagyon instabil és egyoldalú lesz a társadalom. A vállalkozásokat felügyelni kell – hangsúlyozta. Ám, ha nagyon egyoldalú lesz egy társadalom, és a felügyelet túl erős, akkor az nem jó…” – Soros György
http://www.noicegek.hu/2013/06/soros-gyorgy-vallalkozoszellem.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+noicegek+%28.nN%C5%91ic%C3%A9gek%29