Mi az, ami előrébb való: az egyén vagy a közösség? És ki a hős? Aki a közösségért feláldozza önmagát vagy éppen nem, hanem aki a közösségből kiemelkedve az egyént közelíti valami istenihez?
Azt hiszem, meglehetősen sok hősfogalom van forgalomban manapság. Nemrég olvastam Hamvas Béla 1936-ban Molnár Antalhoz írott levelében, hogy (szerinte) a modern hős szükségszerűen magányos. Én úgy látom a magyar hős pontosan az, akiről Hamvas beszél. Az egyén, aki kiragadja magát a plebsből, aki indokoltan vagy éppen minden alapot nélkülözve, de a nép fölé emelkedik, hogy ezen az önmaga által ácsolt szellemi/testi/vagy bármilyen piedesztálon kardot ragadjon, és megküzdjön a Gonosszal. Egy mindenkiért. A meg nem értett géniusz, a vezér, aki nem feltétlenül a harcba, hanem (ha nem elég erős) inkább a magányba pusztul bele. Mintha megrekedtünk volna valahol a 19. századi európai úriemberek világában.
Aztán van a populista hős, a hős, akit szeretnek az emberek, aki egy közülük, aki úgy szuperhős, hogy közben nem veszíti el az emberségét. Hiába vannak emberfeletti tulajdonságai, hiába mászik falakra, és repked a toronyházak között, délután már egy átlagos csajjal randizik a 42. utca sarkán. Amerika a 20. századi hősök birodalma.
Aztán a 21. századdal beköszönt a szuperhősök alkonya. Megharcolnivaló még csak volna mit, de … De egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy bármennyire is küzdene a hős, a társadalomnak nincs rá szüksége, mert a végzetről kiderült, hogy a Jó és a Gonosz közös tulajdona.
Kétség nem férhet hozzá, ez egy idealisztikus gondolat, és nem is mai találmány. Visszatérő ötlet ez az emberiség kultúrtörténetében, de hadd idézzem most Paddy Ashdown nyomán John Donne-t: “…soha ne kérdezd, kiért szól a harang, mert érted szól.” A hálózat világában pedig még inkább igaz ez, mint bármikor korábban.
Az azonnali hozzáférés generációjából ugyanis egy évtizednél is kevesebb idő alatt az azonnali megosztás generációja lett. A ma tizen(huszon)évese a problémáját éppúgy megosztja a közösséggel, mint az örömét, de lelkesen, ellenszolgáltatás nélkül kínál segítséget is mások problémájának megoldására. Ha kell egy telefonszám, ha baj van a kapcsolatban, ha a jogaink megcsorbíttatnak, elég megosztani, valaki segít, valakinek van ötlete: a harcot már nem az egyén harcolja meg, hanem egy egyenrangú egyénekből álló hálózat. Ma már nem kell hősnek lenni ahhoz, hogy változtatni lehessen, ma már nem kell egyedül kiállni. A közösségi hálózatok, mintha a hangyák vagy a baktériumok szerveződését modelleznék le. (És ezt nem lekicsinylően kell érteni, hiszen mindkettő régebb óta van ezen a szép bolygón, mint mi.)
És akkor most mi lesz? – kérdezhetnék az állástalan hősök a munkaközvetítőnél. De ahogy a kedves hölgyek, én sem tudok semmi biztosat mondani.
Attól tartok, nem nézett jól körül a világban az, aki ma hősökre vár, vagy hőssé akar lenni. A magyar ember hősre vár, aki megmenti. A gondolkodó emberek egy része pedig hőssé akar lenni. Nem biztos, hogy ez lesz a megoldás. És nem biztos az sem, a kormányok ezt a változást, és ennek a következményeit jól mérték fel.
Paddy Ashdown a hatalom átrendeződéséről beszélt egy hónappal ezelőtt Brüsszelben. Arról, hogy a világ egypólusúból többközpontúvá válik. Hogy a kapcsolatok hálózata átalakította a hatalmi viszonyokat. Hogy a nyugtalan idők után mi következik, nem lehet tudni, de az sajnos elég valószínű, hogy se Toldi Miklósra, se Supermanre nem számíthatunk. Maradnak az emberhősök, vagyis mi magunk. Név nélkül.
(Paddy Ashdown videója egyelőre csak angolul hozzáférhető.)
Lance McCord fotója illusztráció.
Trackback link
http://vilagma.hu/kaosz-es/a-kollektiv-vegzet-hosok-munka-nelkul/trackback/
11 komment
Bognár László says:
jan 9, 2012
Ha azt mondom, elgondolkoztató bejegyzés, akkor keveset mondok! A számtalan, általa generált gondolatból csupán egyet had osszak meg: a korábban összefogni képtelen emberek vajon az új típusú “kollektivizmusban” miként vesznek részt? Vagy másképpen: a korábbi generációknak ezzel befellegzett? Vagy mondjuk bennünk van annyi spiritusz, hogy “átmentjük” magunk? Persze még azt a gondolatot is dédelgetem kicsit, hogy nélkülünk azért ez nem is történhetne meg…
Vera P Woon says:
jan 9, 2012
Én nem látom a hozzászólást.
indianer says:
jan 9, 2012
Én úgy látom, hogy a hozzáférés és megosztás gyorsan megy (ami segítség lehet, az tény), de nem biztos, hogy ez átterjed a valós térbe, az már sokkal több energia. A szavak sokszor szépek, de üresek maradnak. Szóval a magányban bízhatunk, marad.
A hősök (inspirálók, kezdeményezők) kellenek, viszont tényleg könnyebb csatlakozni hozzájuk és helyre tenni is könnyebb őket.
vera says:
jan 9, 2012
Én most ebben az üres szavak kitételben nem tudok egyet érteni veled. Egészen mások a tapasztalataim.
Ami meg a hősöket illeti… inspirálók? Én inkább úgy érzem, valahogyan a hősök szlogenjeiről mostanában mindig kiderül,hogy üres szólamok. Meg hogy vagy meghalnak jó gyorsan, vagy a hatalom közelében zsarnok lesz belőlük. (De épp most láttam Wajda Dantonját. Lehet, hogy csak ezért.)
Luczifer says:
jan 10, 2012
Ha nincsenek élő közösségek, akkor nincsenek értékek, normák, amiért lehetőség lenne hőssé válni. Aki ennek ellenére ezt az utat választja az álmodozó akarnok = zsarnok, vagy hülye lesz.
Molnár Péter says:
jan 11, 2012
Komoly gondolatok, azonban úgy érzem, az írás egyik legfontosabb mondanivalója lett eléggé hangsúlyozva.
Minden korábbi időszakban, korszakban a közösségeket általában társadalmilag és/vagy földrajzilag egymáshoz közel álló emberek, személyek alkották.
Az azonnali megosztás és azonnali információszerzés éppen ezt alakítja át: a csoportok számára teljesen megszűnt minden akadály, globális, országokat és földrészeket, társadalmilag teljesen különböző embereket behálózó közösségek jöhetnek létre, szerveződhetnek egy esemény, tiltakozás, megmozdulás köré, ráadásul mindezt percek alatt.
Mi ez, ha nem a demokrácia egy új vívmánya?
vera says:
jan 11, 2012
Kedves Péter, én azért nem írtam, hogy demokrácia, mert nem egészen vagyok benne biztos, hogy ez egy új fajtája a demokráciának vagy esetleg kellene ennek a jelenségnek valami új nevet találni.
Egyébként igazad van (ha szabad tegeződnünk), nagyon különböző társadalmi és földrajzi helyzetű emberek alkothatnak közösséget. Szerintem ez nagyon izgalmas dolog.
Manhattan says:
jan 14, 2012
Gondolkoztam egy ideje hasonló dolgokon magam is és nagyon üdítő jelenséggel állunk szemben. Nem csak a földrajzi korlátok omlottak le de tényleg nagyon sok ember nyitottabb. Szeretnek segíteni ellenszolgáltatás nélkül is, csupán azért mert ezzel kapcsolatokat építhetnek, ami manapság többet ér bárminél. A kérdés csupán, hogy egy hóbortról, vagy valóban hosszútávú trendről beszélünk?
vera says:
jan 14, 2012
Szerintem azért egy hóbortnál többről van szó. Ami viszont bizonytalansággal tölt el, az a rendszer, a kapcsolati háló sérülékenysége. Könnyen a modell végét jelenthetné egy hosszabb áramszünet például. 😀 Hacsak … hacsak mindez nem kerül ki a virtuális térből, és kap a társadalmi együttműködés gazdasági értelmet is.
A témához kicsit kapcsolódik Geoff Mulgan kis előadása a társadalmi innováció témakörében. Ha gondolod, ezt is érdemes megnézni.: http://www.ted.com/talks/geoff_mulgan_post_crash_investing_in_a_better_world_1.html
indianer says:
jan 15, 2012
Ha kikerül a virtuális térből, az már valami. Ha nem, akkor csak “műláb”, bár az is jobb mint a semmi.
vera says:
jan 15, 2012
Meglátjuk. 😀